Blog

Blog jest poświęcony szyciu i doboru maszyn do szycia. Posty będą pojawiały się okresowo w celu przybliżenia użytkownikom maszyn ich specyfikacji i możliwości.
Chcesz zacząć?
Pierwszy wpis "Szycie maseczek w domu. Jaką maszynę wybrać?" jest już dostępny!

 

 

Szycie maseczek w domu. Jaką maszynę wybrać?

 

Podczas gdy świat od prawie dwóch miesięcy niestrudzenie walczy z szalejącym patogenem, wielu z nas mobilizuje się do samodzielnego szycia maseczek ochronnych. Obecnie rynek oferuje klientom szereg modeli maszyn do szycia, które umożliwiają uruchomienie prawdziwej domowej produkcji praktycznie od ręki. Nie trzeba być zawodową krawcową, aby zacząć działać! Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie swojej przygody z szyciem lub poszukujesz przydatnych informacji, które pomogą ci wybrać najlepszą maszynę dostosowaną do twoich indywidualnych potrzeb, ten wpis jest dla ciebie!

Wybór maszyny do szycia często wiąże się z poczuciem zagubienia i frustracji. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy skoro gwałtowny postęp technologiczny sprawił, że rynek oferuje dziś naprawdę duży wybór sprzętu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej maszyny powinniśmy zatem dokładnie zapoznać się z dostępnymi rodzajami, różnicami w oferowanych funkcjach, sposobie użytkowania i sterowania, a także adekwatnej cenie. Przede wszystkim pamiętajmy, by nie dać się zwieść modnym designom, przez które często maszyny do szycia mogą posłużyć jedynie jako wystrój naszego domowego wnętrza. W pierwszej kolejności maszyna powinna być bowiem praktyczna i odpowiadać naszym potrzebom. Zanim przystąpimy do zakupu powinniśmy zapoznać się więc z podstawowymi rodzajami oferowanego sprzętu, co pozwoli nam zawęzić nieco obszar naszych poszukiwań.

 

Od czego zacząć?

Zgłębianie tematu doboru odpowiedniej maszyny do naszych indywidualnych potrzeb najlepiej zacząć od zapoznania się z podstawowym podziałem oferowanych na rynku maszyn. Obecnie maszyny do szycia możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

1. Mechaniczne

       

Maszyny mechaniczne są grupą należącą do tradycyjnego typu urządzeń. Po ten rodzaj maszyn powinny sięgać przede wszystkim osoby, które nie czują się pewnie w obsłudze urządzeń elektronicznych, ale też osoby początkujące, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę
z
szyciem. Do największych zalet maszyn mechanicznych należy zaliczyć z całą pewnością ich cenę, która waha się pomiędzy 450zł a 1650zł. Wybór maszyn mechanicznych na rynku jest ogromny, wśród tych zdecydowanie wartych uwagi należy wymienić: TEXI FOX 25, BROTHER XT27, JUKI HZL-357 ZPC.

Maszyny mechaniczne powinny nam kojarzyć się przede wszystkim z tradycyjnym sposobem sterowania manualnego, poprzez naciskanie stopą na pedał – nożny rozrusznik, który wprawia naszą maszynę w ruch. Niegdyś dźwięk pracującej w ten sposób tradycyjnej maszyny był słyszalny niemal w każdym domu. Nasze babcie i mamy pełniły wówczas rolę krawcowych, które za pomocą sprzętów do szycia czyniły prawdziwe cuda. Obecnie maszyny mechaniczne wyposażone są
w liczne programy ściegowe, których wybór dokonuje się poprzez nastawienie pokrętła na właściwą pozycję. Liczba programów i ich dostępność zależy od modelu maszyny, najbardziej podstawowe modele mogą być nawet pozbawione tego sposobu regulacji.

Do rozpoczęcia masowego szycia maseczek ochronnych, maszyny mechaniczne sprawdzą się doskonale. Ten tradycyjny rodzaj urządzeń jest bowiem przeznaczony do intensywnej, ciągłej
i regularnej pracy. Są one polecane także do wyposażenia pracowni, szkół, czy użytkowania podczas warsztatów krawieckich.

2. Elektroniczne

      

Tę kategorię maszyn charakteryzuje przede wszystkim możliwość dowolnego wyboru ściegu, czyli odcinka nici przewleczonej przy szyciu między jednym a drugim nakłuciem igły. Parametry gęstości oraz szerokości w maszynach elektronicznych są natomiast ustawione fabrycznie. Ponadto maszyny elektroniczne wyposażone są w ekran LCD, który znacznie ułatwia ich obsługę. Podobnie do maszyn komputerowych, maszyny elektroniczne umożliwiają automatyczne ryglowanie oraz pozycjonowanie igły, co znacznie przyśpiesza pracę, sprawia, że szycie staje się bardziej precyzyjne i dynamiczne. Możemy zapomnieć także o konieczności posiadania nożyc do obcinania nici, bowiem maszyny elektroniczne wykonują tę czynność automatycznie. Warto natomiast pamiętać, szczególnie gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z szyciem, aby maszyna nie była przesadnie bogata w elektronikę, gdyż może to znacznie zwiększyć jej awaryjność i konieczność częstszego serwisu. Może to być uciążliwe dla osób, które nie czują się komfortowo w obsłudze urządzeń elektronicznych. Jeśli interesuje nas ta kategoria maszyn warto zwrócić szczególną uwagę na modele: BROTHER NV15, TEXI BLACK&WHITE, JUKI HZL-HD 80.

Maszyny elektroniczne świetnie sprawdzą się dla osób, które chciałby rozpocząć produkcję maseczek ochronnych i przyśpieszyć czas oraz precyzję ich wykonania. Nowoczesne rozwiązania elektroniczne oferują bowiem użytkownikowi wiele funkcji, które w zależności od potrzeb mogą uczynić jego pracę znacznie bardziej komfortową, intuicyjną i praktyczną. Warto pamiętać także, że maszyny elektroniczne, choć należą właściwie do tej samej grupy, co maszyny komputerowe, różnią się od nich brakiem możliwości zapisu własnych ustawień. Maszyny elektroniczne są doskonałą opcją dla wymagających użytkowników, ale sprawdzą się także dla osób początkujących. Przy ich wyborze pamiętajmy, by wybrać sprzęt znanego producenta, który oferuje profesjonalny serwis i pomoc w przypadku awarii urządzenia.

3. Komputerowe

          

Dla osób, które czują się swobodnie w obsłudze urządzeń elektronicznych, preferują obsługę maszyny za pomocą specjalnych przycisków, pragną zmierzyć się z niezwykle szerokim wyborem różnorodnych ściegów, dzięki którym szycie stanie się nowoczesnym rodzajem projektowania
– maszyny elektroniczne zdają się doskonałym wyborem. Przy wyborze nowego sprzętu warto zwrócić szczególną uwagę na modele: JANOME SKYLINE S5
, JUKI HZL-G220, BROTHER F410.

W obliczu pandemii przypomnieliśmy sobie, że oprócz ochronnej funkcji maseczki, liczy się także jej modny design. Projektanci i producenci prześcigają się dziś w pomysłach tworzenia najbardziej unikatowych maseczek ochronnych, które z dnia na dzień stały się częścią naszej garderoby. Jeśli chcemy, aby produkowane przez nas maseczki stawały do wyścigu po oryginalny wygląd, warto zastanowić się nad kupnem maszyny elektronicznej. Ta oferuje nam bowiem możliwość szycia
w szerokich ściegach, co znacznie ułatwia pracę. Warto podkreślić, że maszyna elektroniczna posiada szereg funkcji niedostępnych sprzętom tradycyjnym. Przede wszystkim możemy szyć szybciej, sprawniej i z większą dokładnością. Maszyny komputerowe pozwalają nam np. na automatyczne pozycjonowanie igły, dzięki czemu możemy zapomnieć o nieprzespanych godzinach przekręcania koła zamachowego i odręcznego zmieniania jej pozycji. Ten rodzaj oferowanych maszyn pozwala także na zapomnienie o ciągłej konieczności ręcznego obcinania nici czy manualnego ryglowania ściegu.

 

Zapraszamy do działu MASZYNY DOMOWE, zawierającego cały asortyment domowych maszyn do szycia.

 

Podsumowanie

Jeśli nigdy nie zetknęliśmy się z tematem maszyn do szycia nie warto czerpać podstawowej wiedzy z opisów masowych sprzętów stricte marketingowych oferowanych w sklepach handlowych.
W przypadku maszyn do szycia należy zawsze sięgać po sprzęt oferowany przez sprawdzone, autoryzowane marki, które funkcjonują na polskim rynku od lat i oferują profesjonalny serwis. Odpowiednia i funkcjonalna maszyna to inwestycja na lata, a w obliczu walki z pandemią dodatkowo warto postawić na odpowiedzialny i bezpieczny zakup!

Wybór maszyny do szycia powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualną potrzebą i budżetem, którym dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że powinien być to wybór przemyślany, oparty na podstawowej wiedzy i uprzednim zapoznaniu się z oferowanymi na rynku rodzajami maszyn. Jeśli niniejszy wpis nie jest dla ciebie wystarczający, masz dodatkowe pytania lub chciałbyś skonsultować się z ekspertem, napisz do nas na biuro@samitex.pl lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem 883 301 001 lub 52 515 59 44. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania, doradzimy w doborze sprzętu i pomożemy ci rozpocząć przygodę z szyciem.

 

Autor: Martyna Dębowska

 

 

Maszyny przemysłowe do szycia. Jak dobrać maszynę do odpowiedniego materiału?

                                             

 

W zależności od tego, czy wybieramy szycie w domowym zaciszu lub niewielkim warsztacie krawieckim, czy też jesteśmy właścicielami dużej szwalni produkującej odzież na masową skalę, musimy być świadomi podstawowych różnic w oferowanych na rynku maszynach przemysłowych. Te różnią się od siebie zasadniczo. Od prostych w użyciu modeli, które bez problemu poradzą sobie z tkaninami lekkimi i łatwymi w obróbce, po maszyny „ciężkiego kalibru”, nowoczesne stębnówki wyposażone w dodatkowe funkcje usprawniające codzienną pracę. Pozostając wiernymi przekonaniu, iż „szyć każdy może” zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu z serii poświęconej szyciu i doborze maszyn do szycia, w którym rzeczowo wyjaśniamy, dlaczego to rodzaj materiału, a także różnice w budowie, funkcjach
i parametrach maszyn sprawią, że będzie nam się szyło dużo lżej lub „trochę gorzej”.

 

Zanim zdecydujemy się na kupno przemysłowej maszyny do szycia powinniśmy zapoznać się z podstawowym podziałem oferowanych na rynku modeli, który jest zależny od kilku podstawowych czynników takich, jak: rodzaj materiału, zastosowanie (szycie domowe lub produkcja przemysłowa), szybkość i wydajność pracy, różnice w budowie, mocy silnika oraz parametrach i funkcjach, które usprawniają działanie maszyny, a także ostatecznie w cenie produktu. Jeśli rozważamy kupno profesjonalnej maszyny przemysłowej powinniśmy najpierw przemyśleć do czego ma nam ona posłużyć, w jakim stopniu powinna być wydajna i dostosowana do naszych potrzeb. Musimy również pamiętać, iż ten rodzaj maszyn z reguły nie znajduje zastosowania w domu ze względu na swoje gabaryty. Masowa konstrukcja maszyn przemysłowych została bowiem przygotowana z myślą o wielogodzinnej, intensywnej i chałupniczej pracy w szwalniach. W zależności od wykorzystywanego materiału, stopnia zautomatyzowania oraz wyposażenia, mocy silnika czy wydajności stębnówki do szycia można podzielić na: maszyny do szycia lekkiego, średniego, średnio-ciężkiego oraz ciężkiego.

 

1. Stębnówki do szycia lekkiego:

 

Maszyna przemysłowa do szycia lekkiego najlepiej sprawdzi się do niewymagających, lekkich i łatwych w obróbce tkanin, które często wykorzystujemy w szyciu domowym lub małym warsztacie krawieckim. Podstawowa różnica pomiędzy stębnówkami do szycia lekkiego oraz ciężkiego opiera się na odmiennym zastosowaniu maszyny, innej budowie, różnicy w ilości ściegów czy zautomatyzowaniu. Maszyny te są zwykle mniejsze, posiadają krótszy prześwit pod ramieniem (250 mm), pojedynczy, ząbkowy transport, krótszą długość ściegu (5 mm), mniejszy skok igły (30 mm) oraz standardowy chwytacz. Z łatwością radzą sobie z lekkimi tkaninami i pojedynczymi szwami. Dlatego najczęściej wykorzystuje się je do niewielkich, nieskomplikowanych prac np. wykonania prostego ściegu, czy przyszycia lamówki. Nie oznacza to, iż stębnówka do szycia lekkiego jest przeznaczona wyłącznie do szycia amatorskiego, wręcz przeciwnie, jest także często wykorzystywana przez zaawansowane i profesjonalne szwaczki, które wybierają najczęściej modele z wieloma programami ściegowymi. Do najpopularniejszych maszyn do szycia lekkiego możemy zaliczyć: stębnówki jednoigłowe, stębnówki dwuigłowe, owerloki, ryglówki, dziurkarki, guzikarki czy podszywarki.

 

Natomiast w zależności od stopnia zautomatyzowania stębnówki przeznaczone do szycia lekkiego możemy podzielić dodatkowo na manualne i automatyczne.

 

Maszyny manualne (bez automatyki)

 

Podział maszyn na manualne i automatyczne zasadza się przede wszystkim na różnicach w ich obsłudze. Stębnówki manualne są znacznie mniej zautomatyzowane, a także z reguły wolniejsze i mniej wydajne. Oczywiście maszyny, które możemy odnaleźć we współczesnych szwalniach znacznie różnią się od tradycyjnych urządzeń, które kojarzymy jeszcze ze wspomnień naszych dziadków. Zdarza się jednak, że szwaczki preferują mniej zautomatyzowane maszyny, na których zaczynały z reguły swoją przygodę z szyciem. Dla osób, które poszukują maszyny manualnej do szycia materiałów lekkich i średnich, która byłaby dodatkowo wyposażona w energooszczędny silnik Direct-Drive umieszczony bezpośrednio w głowicy oraz elektroniczny panel posiadający funkcje pozycjonowania igły i wolnego startu, świetnie sprawdzi się STEBNÓWKA SIRUBA DL720-M1. To model prosty w zastosowaniu, wyposażony dodatkowo w szpulownik dolnej nici umieszczony w główce maszyny. Dzięki zastosowaniu silnika umieszczonego w główce maszyny, drgania podczas szycia są ograniczone, a praca maszyny nie jest tak głośna. Maszyna doskonale sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, choć musimy pamiętać o jej dość dużych gabarytach, jak i w zastosowaniu przemysłowym.

 

Automatyczne:

 

Dla wielbicieli nowych technologii i funkcji automatycznych świetnie sprawdzi się natomiast STEBNÓWKA KRAFT KF-520M. To nowy model maszyn przeznaczonych do szycia lekkich i średnich materiałów. Maszyna wyposażona jest w ekran LCD z intuicyjnym interfejsem, a także automatyczne funkcje obcinania, podnoszenia stopki, ryglowania oraz pozycjonowania igły, co sprawia, że praca staje się szybsza i bardziej dokładna. Automatyczne stębnówki są znacznie bardziej funkcjonalne i intuicyjne. Coraz częściej wygrywają więc one na rynku z tradycyjnymi maszynami obsługiwanymi manualnie. Cenieni producenci maszyn do szycia wychodzą naprzeciw potrzebom konsumenckim i dbają o usprawnianie maszyn przemysłowych, które standardowo wyposażone są już w elektroniczne panele sterowania, ledowe oświetlenie oraz energooszczędne silniki wspomagające wydajność pracy. STEBNÓWKA KRAFT KF-520M zdecydowanie wpisuje się w ten trend i doskonale spełnia swoje funkcje.

 

2. Stębnówki do szycia średniego:

 

Drugim rodzajem stębnówek są maszyny do szycia stosowane do średniego rodzaju tkanin. Najczęściej są to modele w dużym stopniu zautomatyzowane, co ma poprawić wydajność i jakość pracy szwaczki. Nowoczesne szwalnie działają bowiem na zasadzie taśm produkcyjnych, gdzie liczy się przede wszystkim czas i szybkość wytwarzania materiału. Stębnówki do szycia średnich materiałów wyposażone są w automatyczne funkcje ułatwiające codzienną, wielogodzinną pracę, m.in. obcinanie nici, podnoszenie stopki, ryglowanie, pozycjonowanie igły. Trudno sobie dziś właściwie wyobrazić produkcję przemysłową bez wyżej wymienionych udogodnień
i usprawnień.

 

Kluczowe przy wyborze maszyny przemysłowej tej kategorii staje się dziś także moc silnika oraz wyciszenie jego pracy. Ma to ogromne znaczenie dla szwaczek, których wydajność i komfort pracy w systemie wielogodzinnej pracy na kilkunastu głośnych maszynach uległyby z pewnością drastycznemu spadkowi. Do polecanych maszyn tego typu należy zaliczyć stebnówkę SIRUBA DL7200-NM1-16, która obok wspomnianych automatycznych funkcji usprawniających pracę została wyposażona w skrzynkę sterującą oraz panel sterujący zamontowane w głowicy maszyny oraz mocne oświetlenie LED z regulacją natężenia światła, a także w znajdujący się obok igielnicy przycisk szycia wstecz. W omawianym modelu zastosowano ponadto nowy mechanizm wipera (nipper) przytrzymujący nitkę na początku szycia.

 

Warto zwrócić uwagę także na model mechatroniczny stebnówki TEXI TRONIC 7NF. Maszynę wyróżnia przede wszystkim nowy design. Wyposażona jest ona ponadto w stalową, stabilną i trwałą podstawę z regulowaną wysokością dopasowany dla kolorystyki krzeseł dla szwaczki. Ten model jest szczególnie polecany dla osób chcących poprawić wydajność pracy i pragnących zaoszczędzić tym samym więcej energii. Dzięki zintegrowaniu wszystkich elementów technicznych maszyna pracuje cicho, bez niekorzystnych wibracji. Ważną funkcją tego modelu jest zwiększone pole szycia (odległość między igielnicą, a ramieniem maszyny wynosi 30 cm) i zamkniętym, skróconym obiegiem smarowania.

 

3. Stębnówki do szycia średnio-ciężkiego:

 

Stębnówki w tej kategorii różnią się przede wszystkim podwójnym transportem (dolnym ząbkowym oraz górnym) zapewniającym idealne przesuwanie górnych i dolnych warstw zszywanych materiałów. Maszyny te radzą sobie z grubszymi materiałami (np. skórami czy materiałami tapicerskimi). Charakterystyczne dla stębnówek do szycia średnio-ciężkiego są także dłuższe ściegi, powiększony chwytacz, większy prześwit pod ramieniem maszyny, dzięki czemu szycie cięższych tkanin staje się o wiele wygodniejsze, a także większy skok igły, co jest niezwykle istotne przy szyciu średnio-ciężkich i ciężkich materiałów. Między innymi takimi funkcjami może pochwalić się STEBNÓWKA JACK H2, która została wyposażona ponadto w czytelny panel operacyjny wbudowany w głowicę oraz podświetlenie LED przy igielnicy. Ponadto w tym modelu znajdziemy energooszczędny silnik wbudowany bezpośrednio w głowicę maszyny, co gwarantuje cichą pracę i niskie zużycie energii elektrycznej.

 

Warty uwagi jest ponadto model zautomatyzowany STEBNÓWKA JACK H5 wyposażony w najważniejsze funkcje: podnoszenia stopki, obcinania nici, pozycjonowania igły, ryglowania początkowego i końcowego. Podobnie jak stębnówka Jack H2 model wyposażony jest w podwójny transport (dolny ząbkowy oraz górny – krocząca stopka). Producenci nowoczesnych maszyn przemysłowych wyraźnie stawiają na automatyzację procesu szycia, a także zwiększenie komfortu osoby szyjącej. Ich celem jest ponadto zmniejszenie kosztów eksploatacji i oszczędzanie energii elektrycznej, co w procesie wzmożonej produkcji zdaje się dziś kluczowe.

 

4. Stębnówki do szycia ciężkiego:

 

Ostatnią kategorią są maszyny przemysłowe do szycia ciężkich materiałów takich, jak skóra, tapicerka meblowa czy samochodowa itd. Wśród najbardziej znanych rodzajów maszyn do szycia ciężkiego wyróżniamy m. in. jednoigłowe, dwuigłowe, słupowe, cylindryczne, długoramienne, ścieniarki czy kuśnierki. Musimy pamiętać, że owe maszyny przeznaczone są raczej wyłącznie do użytku przemysłowego w profesjonalnej szwalni lub zakładzie tapicerskim czy kaletniczym. Wyróżniają się one przede wszystkim masywną budową, która zapewnia stabilność i komfort pracy. Producenci prześcigają się w ulepszeniach i dodatkowych funkcjach maszyn mających zwiększyć wydajność i pozwalających zaoszczędzić dodatkową energię i czas. Maszyny do szycia ciężkiego odróżniają się znacząco od maszyn przemysłowych do szycia lekkiego parametrami takimi, jak: potrójny transport (ząbki, igła, stopka), dłuższy ścieg (9 mm), większy skok igły (ok 36 mm), prześwit pod ramieniem maszyny mający ok. 457 mm (znacznie poprawiający komfort pracy) oraz powiększony chwytacz, co umożliwia rzadszą konieczność wymiany nici.

 

Do polecanych maszyn w tej kategorii należy zaliczyć stebnówkę TYPICAL GC0617D, w której stopkę można podnosić na wysokość 15 mm. Skok igielnicy wynosi natomiast 37 mm. Te rozwiązania sprawiają, iż szycie staje się o wiele wygodniejsze i szybsze. Maszyna wyposażona jest ponadto w automatyczny system smarowania. Osiąga ona prędkość do 1800 ściegów na minutę, co stanowi dużą zaletę techniczną. Modelem wartym uwagi jest ponadto zautomatyzowana stębnówka KRAFT KF-206H-7, której maksymalna prędkość szycia wynosi 2000 ściegów na minutę, a maksymalna długość ściegu 9 mm. Ponadto model wyposażony jest w powiększony chwytacz, który pozwala na rzadszą wymianę nici dolnej. Przy szyciu na ciężkich materiałach, znacznie ułatwia to pracę.

 

Podsumowanie

 

Zanim zdecydujemy się na zakup maszyny przemysłowej do szycia należy uprzednio określić zakres prac oraz funkcji, które musi spełniać wybrane przez nas urządzenie. Postęp technologiczny, a wraz z nim prześcigający się producenci maszyn przemysłowych dostarczają konsumentom coraz to nowszych zautomatyzowanych modeli, które mają być przede wszystkim wydajne, oszczędne
i zapewniać komfort pracy osoby szyjącej. Obraz zatłoczonych i głośnych szwalni z wolna odchodzi w niepamięć, bowiem na pierwszy plan wysuwają się urządzenia o wyciszonych silnikach, intuicyjnych panelach sterowania i automatycznych funkcjach, zapewniających dokładność szycia.

 

Warto pamiętać także o kupowaniu urządzeń ze sprawdzonych źródeł oraz od ekspertów w branży maszyn do szycia, którzy z jednej strony doradzą i pomogą dobrać maszynę do potrzeb klienta,
a z drugiej zapewnią
profesjonalną obsługę i serwis, a także wieloletnią gwarancję. Jeśli masz dodatkowe pytania, jesteś zainteresowany zakupem maszyny przemysłowej lub potrzebujesz porady eksperta, napisz do nas na biuro@samitex.pl lub skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 602 492 715 lub 52 515 59 44.

Autor: Martyna Dębowska