Blog

Blog jest poświęcony szyciu i doboru maszyn do szycia. Posty będą pojawiały się okresowo w celu przybliżenia użytkownikom maszyn ich specyfikacji i możliwości.

 

Maszyny do szycia Juki – profesjonalne rozwiązania dla krawiectwa

 

Juki to japońska firma, która ma ponad 80-letnie doświadczenie w produkcji wysokiej jakości maszyn do szycia. Każdy produkt tej marki jest wynikiem połączenia nowoczesnych technologii, sprawdzonych rozwiązań i najlepszych komponentów, co przekłada się na funkcjonalność, solidność i trwałość maszyn. Urządzenia Juki uznawane są za profesjonalne narzędzia, które znacznie ułatwiają wykonywanie wszelkich prac krawieckich – wybierają je zarówno osoby szyjące na potrzeby domowy lub hobbystycznie jak i te, które prowadzą szwalnie czy zakłady krawieckie.

 

Jakie maszyny do szycia Juki są warte uwagi?

Maszyny do szycia Juki znane są z wykorzystywania najnowszych osiągnięć technologii do szycia. Zaawansowane funkcje, takie jak automatyczne nawlekanie nici, precyzyjne ściegi, czy funkcje programowane, sprawiają, że praca staje się bardziej efektywna. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym krawcem, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem, maszyny Juki z pewnością pomogą Ci w codziennej pracy i spełnią Twoje oczekiwania.

 

Na uwagę zasługują specjalistyczne i przemysłowe maszyny do szycia Juki: stębnówki, guzikarki, ryglówki, ramieniówki, hafciarki, ale też dodatki i akcesoria, takie jak stopki wewnętrzne i zewnętrzne czy noże do dziurkarek. Wszystkie te i wiele innych urządzeń marki Juki znaleźć można w naszej ofercie. Proponujemy szeroką gamę modeli, które mogą sprostać różnym potrzebom i oczekiwaniom krawców. To urządzenia lekkie o niskiej awaryjności, niezwykle funkcjonalne oraz intuicyjne w obsłudze. Wiele modeli maszyn do szycia wyposażonych jest w profesjonalne opcje, elektroniczne panele sterowania, dużą ilość ściegów czy możliwość regulacji tempa szycia, gęstości i długości ściegu, co pozwala na dowolne dopasowanie parametrów maszyny do rodzaju wykonywanej pracy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi opisami oferowanych przez nas modeli i do zakupów.

 

Urządzenia i części do maszyn do szycia Juki w Samitex

 

Japońskie maszyny do szycia to inwestycja, która się opłaca. Są produkowane z najlepszych, starannie selekcjonowanych i komponowanych podzespołów, dlatego gwarantują niezawodność, wytrzymałość i łatwość obsługi. Nie mogło ich zabraknąć w naszej ofercie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Napownice – maszyny krawieckie przeznaczone do montowania i zaciskania nap, nitów, oczek i guzików

 

Jednym z urządzeń, które znacznie ułatwia i usprawnia wszelkie prace krawieckie, jest napownica. Precyzyjna, wydajna, łatwa w obsłudze i wyposażona w różne końcówki umożliwia szybkie nabijanie napów, oczek, haków, guzików lub nitów na obrabianej tkaninie. Taki wielofunkcyjny sprzęt powinien znaleźć się w każdej pracowni krawieckiej – zarówno tej amatorskiej, jak i profesjonalnej. Gdzie go kupić? Najlepsze modele napownic znajdziesz w naszej ofercie!

 

Zastosowanie napownic w krawiectwie

 

Przy pomocy uniwersalnych napownic, zwanych inaczej prasami, można zamontować w tkaninie dowolnego rodzaju dodatki, takie jak guziki, oczka, ćwieki, napy, zatrzaski czy nity. Niektóre napownice pozwalają również na wykonywanie precyzyjnych otworów w materiałach czy wykańczanie dziurek pod sznurki. Urządzenia te sprawdzą się więc przy produkcji odzieży – na przykład do montowania nap w bluzach, kurtkach lub bezrękawnikach czy wykańczaniu odzieży wierzchniej dla dzieci, w której stosuje się zatrzaski. Dobrej jakości napownica ułatwi wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych i złożonych projektów odzieżowych bez względu na rodzaj obrabianej tkaniny czy materiał, z jakiego wykonane są dodatki.

 

Napownice w Samitex

 

Maszyny krawieckie przeznaczone do montowania i zaciskania nap, nitów, oczek i guzików, które oferujemy w Samitex, charakteryzują się łatwością obsług, uniwersalnością oraz solidną konstrukcją. To cechy, które z pewnością docenią zarówno doświadczeni profesjonaliści w zakładach krawieckich, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z szyciem. Polecamy między innymi praskę kaletniczą do zaciskania oczek zaciskowych i montowania nap z możliwością regulowania wysokości pionowego walca, a także pneumatyczną napownicę wyposażoną w znacznik laserowy umożliwiający dokładne ustawienie tkaniny względem pracującej głowicy.

 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty, a w przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy również do kontaktu – chętnie udzielimy informacji i pomożemy w wyborze odpowiednich napownic lub innych maszyn krawieckich do danego zakładu.

Coverlocki – nowoczesne maszyny do szycia

 

Jedną z maszyn do szycia, które znacząco ułatwiają codzienną pracę oraz doskonalenie umiejętności krawieckich, są coverlocki. To zaawansowane urządzenia, umożliwiające tworzenie profesjonalnych wykończeń brzegów tkanin oraz szycie równoczesne kilku warstw materiału. W odróżnieniu od tradycyjnych maszyn do szycia, które zazwyczaj wykorzystywane są do podstawowych szwów, coverlocki oferują znacznie większą różnorodność technik szycia.

 

Funkcje i zalety coverlocków

 

Szycie coverlockami pozwala na uzyskanie w pełni profesjonalnej jakości wykańczanej odzieży. Coverlocki umożliwiają bowiem perfekcyjne wykończenie brzegów materiałów – dzięki nim unikniesz efektu strzępienia się tkaniny. Te maszyny są też doskonałe do szycia tkanin elastycznych, takich jak dzianiny czy jersey oraz szycia kilku warstw tkaniny naraz. To bardzo przydatne, na przykład przy szyciu rękawów, gdzie potrzebne jest zszywanie tkanin z przodu i z tyłu rękawa w jednym kroku. Coverlocki oferują również różnorodność dekoracyjnych szwów, które dodają unikalny charakter projektom krawieckim. Możesz tworzyć ozdobne szwy na kołnierzykach i innych elementach odzieży.

 

Dla kogo są coverlocki?

 

Coverlocki są idealne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych krawców. Dla osób rozpoczynających przygodę z szyciem stanowią świetne narzędzie do nauki nowych technik. Natomiast dla bardziej zaawansowanych krawców pozwalają na tworzenie bardziej skomplikowanych projektów i profesjonalnych wykończeń.

 

Coverlocki w sklepie Samitex

 

Jeśli szukasz maszyny do szycia, która pozwoli ci na precyzyjne wykończenie brzegów tkanin, tworzenie elastycznych szwów oraz eksperymentowanie z różnorodnymi technikami szycia, coverlock może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Te nowoczesne urządzenia oferują wiele funkcji, które ułatwią twój proces twórczy i pozwolą ci osiągnąć profesjonalne efekty. Sprawdź, jakie linie coverlocków znajdziesz w naszym sklepie Samitex i wybierz maszynę, która spełni Twoje oczekiwania. Wśród propozycji mamy urządzenia marki Brother, Janome czy JUKI.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Automaty szwalnicze do specjalistycznych zastosowań: rewolucja w przemyśle tekstylnym

 

Przemysł tekstylny to bez wątpienia istotny i stale rozwijający się segment gospodarki. Tekstylia są bowiem obecne w naszym codziennym otoczeniu – od ubrań i akcesoriów, przez ręczniki, pościel, po tapicerowane meble. Ich produkcja nie byłaby możliwa na tak dużą skalę bez zaawansowanych technologii, takich jak automaty szwalnicze.

 

Wyspecjalizowane maszyny

 

Automaty szwalnicze to zaawansowane urządzenia, które przyspieszają i ułatwiają wykonywanie powtarzalnych czynności, również tych skomplikowanych i trudnych do wykonania ręcznie. Zrewolucjonizowały one proces obróbki materiałów, umożliwiając szybkie, precyzyjne i powtarzalne szycie. Wśród popularnie stosowanych automatów szwalniczych wyróżnić można między innymi:

-automaty do odszywania zaprogramowanych wzorów,

 

-automaty przeznaczone do naszywania rzepów i taśm,

 

-urządzenia do odszywania kieszeni prostych z jedną lub dwoma wypustkami, z patką lub bez patki,

 

-maszyny do odszywania dużych elementów,

 

-automaty do stebnowania programowanych wzorów na bardzo dużych elementach,

 

-automaty do szycia koszulek polo,

 

-maszyny do naszywania szlufek we wszelkiego rodzaju wyrobach odzieżowych.

 

Wszystkie wymienione automatyczne urządzenia znaleźć można w naszej ofercie.

 

Zalety automatów szwalniczych

 

Jedną z kluczowych zalet automatów szwalniczych jest ich zdolność do szybkiego wykonywania tych samych operacji na dużej ilości elementów. Dzięki temu produkcja odzieży może być skalowana, a czas potrzebny na wykonanie jednego elementu jest znacznie skrócony. To przekłada się na większą efektywność i wydajność procesu produkcyjnego.

Automaty szwalnicze, wykorzystujące nowoczesne technologie mają wiele przydatnych funkcji i mogą być dostosowane do różnych zadań. Są w stanie osiągnąć dużo wyższą precyzję i dokładność w porównaniu do szycia ręcznego.

 

Automaty w Twojej szwalni

Automaty szwalnicze są obecnie nieodłączną częścią nowoczesnego przemysłu tekstylnego. Dzięki swojej szybkości, precyzji, wszechstronności i wykorzystaniu najnowszych technologii, umożliwiają produkowanie odzieży i innych tekstyliów na dużą skalę, z zachowaniem wysokiej jakości wykonania. Nie tylko przyspieszają proces produkcyjny, ale także dają większą swobodę projektantom i producentom do tworzenia bardziej skomplikowanych i innowacyjnych wzorów.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ryglówka - do czego służy?

 

Ryglówka jest niezwykle przydatną, specjalistyczną maszyną do szycia, która wykonuje szew ryglujący na krawędziach materiału, czyli gęste przeszycie. Jej głównym zastosowaniem jest wzmocnienie i zabezpieczenie newralgicznych, podanych na rozerwanie elementów, takich jak na przykład kieszenie czy szlufki. Często jest też używana do wykończenia brzegów tkanin, aby zapobiec ich rozwarstwianiu się i dodać im estetyczny wygląd. Do jakich prac warto wykorzystać ryglówkę? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź.

 

Zastosowanie specjalistycznej maszyny do szycia – ryglówki

 

Ta przemysłowa maszyna służy przede wszystkim do tego, aby chronić łączenia tkanin przed rozerwaniem. W przeciwieństwie do zwykłej maszyny szwalniczej, która wykonuje szew prosty, ryglówka pozwala na jednoczesne łączenie dwóch krawędzi tkanin i wykonanie szwu, który jest zarówno elastyczny, jak i wytrzymały. To czyni ją idealnym narzędziem do szycia szwów w miejscach, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość. Można ją stosować do szycia pokrowców, namiotów, toreb, plecaków turystycznych, spodni jeansowych, odzieży wojskowej czy elementów przeznaczonych do sportowców (na przykład taśm), od których wymaga się wysokiej odporności na rozrywanie czy inne uszkodzenia.

 

Nowoczesne ryglówki umożliwiają wybór różnych rodzajów rygli, na przykład ozdobnych, które można modyfikować i zapamiętywać na czytelnym panelu sterującym z graficznym wyświetlaczem. Pozwala to nie tylko na uzyskanie mocnego, odpornego na rozerwanie szwu, ale też nadanie jej wyjątkowego wyglądu i charakteru.

 

Ryglówki w SAMITEX

 

W odpowiedzi na oczekiwania naszych Klientów proponujemy nowoczesne, sterowane elektronicznie ryglówki znanych i cenionych marek: JUKI, Jack, Brother czy Texi. To specjalistyczne maszyny do szycia wyposażone w energooszczędne silniki, systemy szybkiej wymiany klamer dociskowych, wiele praktycznych funkcji, czytelne panele sterujące czy udoskonalone systemy smarowania. Zachęcamy do zapoznania się z oferowanymi modelami, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, zapraszamy do kontaktu.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Podszywarki – specjalistyczne maszyny szwalnicze szyjące ściegiem krytym

 

Podszywarki to profesjonalne maszyny przemysłowe, które służą do łączenia materiałów tekstylnych poprzez zszywanie ich od spodu. Są to niezwykle przydatne urządzenia szczególnie dla firm produkcyjnych zajmujących się produkcją odzieży, obuwia, czy też innych produktów podobnego typu.

 

Nowoczesne, kompaktowe, wydajne i niezawodne podszywarki krawieckie

 

Przemysłowe podszywarki odzieżowe są bardzo precyzyjnymi maszynami. Pozwalają na wykonanie idealnego szwu od spodu. Dzięki temu materiały wyglądają dużo bardziej estetycznie i profesjonalnie. Mogą szyć ściegiem jednostronnie krytym – niewidocznym na prawej stronie lub dwustronnie krytym – niewidocznym po obu stronach materiału.

 

Zaletą tych urządzeń jest też szybki proces łączenia materiałów, co przekłada się na wyższą wydajność produkcji i większe zyski dla firmy. Dzięki temu można z powodzeniem stosować je w produkcji wielu różnych produktów. Podszywarki, które dostępne są w naszych propozycjach, doskonale nadają się do pracy zarówno z cienkimi, jaki grubymi tkaninami. Świetnie sprawdzają się do rękawów, nogawek, spódnic i żakietów. Są łatwe i intuicyjne w obsłudze, chociaż na pierwszy rzut oka o mogą wydawać się skomplikowane – po krótkim szkoleniu każdy pracownik może nauczyć się ich obsługi i zacząć z nich korzystać.

 

Samitex: najlepsze wyposażenie szwalni

 

Podszywarki to niezwykle przydatne maszyny przemysłowe, które pozwalają na szybkie i precyzyjne łączenie różnych materiałów tekstylnych. W Samitex oferujemy je w różnych wersjach. Posiadamy podszywarki marki Krafft, Texi i Maier. Można u nas zamówić na przykład 1-nitkową podszywarkę z interwałem, przenośne urządzenie z prędkością szycia 1200 ściegów/min czy profesjonalną maszynę do cienkich, średnich i grubych materiałów z systemem igieł 251 EU. Zapraszamy!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Guzikarki, które przyspieszą proces produkcyjny w Twojej firmie

 

Guzikarki to jedne z najważniejszych maszyn w przemyśle odzieżowym. Ich rola jest prosta – polega na przyszywaniu guzików do ubrań i akcesoriów, ale wraz z postępem technologicznym, guzikarki stały się coraz bardziej zaawansowane i wydajne, co pozwala na zwiększenie tempa produkcji oraz poprawienie jakości wyrobów końcowych.

 

Jaką przemysłową guzikarkę wybrać?

 

Na rynku dostępnych jest wiele wartych uwagi rodzajów guzikarek. Maszyny te dopasowane są do różnych potrzeb producentów odzieży. Jednym z najpopularniejszych modeli jest guzikarka jednonitkowa, która charakteryzuje się wysoką precyzją i szybkością pracy. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które szyją duże ilości ubrań, na których przyszyte są guziki.

 

Dla szwalni zajmujących się tworzeniem odzieży roboczej, dobrym rozwiązaniem będzie guzikarka w wersji do ciężkich materiałów. Dzięki temu, możliwe jest przyszywanie guzików nawet do bardzo grubych i twardych materiałów, takich jak skóra czy jeans.

 

Guzikarka moż być również automatyczna, co oznacza automatyczne przyszycie guzika po naciśnięciu pedału przez operatora. Taki model znacząco przyspiesza pracę, umożliwiając przyszycie większej ilości guzików w tym samym czasie.

 

Guzikarki, które polecamy

 

JUKI MB-1377 – to mechaniczna guzikarka 1-nitkowa, która ma funkcję zmiany wzoru szycia. Pozwala zmieniać kształt doszycia guzika, przyszywać guziki na płasko, szyć na stopce czy na płasko z okręcaniem.

 

BROTHER BE-438HS – to wielofunkcyjna, elektroniczna 2-nitkowa guzikarka, która uznawana jest za jedną z najszybszych maszyn tego rodzaju. Ma solidny napęd o zwiększonej mocy, dzięki czemu doskonale radzi sobie nawet z grubymi materiałami. Posiada 64 zaprogramowane wzory doszywania guzików.

 

JACK JK-T1900GSK – to 2-nitkowa ryglówka/guzikarka o energooszczędnym silniku i innowacyjnym systemie szybkiej wymiany klamer dociskowych. Pamięć maszyny zapewnia zapisanie 100 wzorów przeszyć mocujących oraz 50 wzorów doszyć guzika.

 

 

Wybierz profesjonalną guzikarkę w SAMITEX

 

Jeśli chcesz przyspieszyć produkcję i osiągać wysoką jakość wyrobów – wybierz proponowane przez nas guzikarki pochodzące od najlepszych producentów, takich jak JUKI, BROTHER czy KRAFFT. Zadbaj o wyposażenie swojej szwalni!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Przewijarki i przewijarko-przeglądarki – przemysłowe maszyny do produkcji i obróbki tkanin

 

Przewijarki i przewijarko-przeglądarki to niezastąpione narzędzia dla każdej firmy zajmującej się produkcją różnego rodzaju tkanin. Są to przemysłowe maszyny, które umożliwiają precyzyjne i szybkie przewijanie oraz kontrolowanie jakości materiału, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

Zastosowanie przewijarek i przewijarko-przeglądarek z ekranem

 

Przewijarki wykorzystywane są przez producentów odzieży i hurtowni tkanin. Służą do przewijania materiałów z rolek na mniejsze rolki przy pomocy wałka napędowego, co umożliwia łatwiejsze przechowywanie i transport. Przewijarko-przeglądarki to maszyny, które oprócz przewijania, umożliwiają także kontrolowanie jakości tkanin podczas procesu przewijania. Dzięki temu, producent może natychmiast wykryć i naprawić ewentualne nieprawidłowości, zanim materiał trafi do dalszej produkcji.

 

W ofercie naszej firmy Samitex znajdują się wysokiej jakości przewijarki i przewijarko-przeglądarki REXEL, które charakteryzują się niezawodnością, wydajnością i łatwością obsługi. Dostępne są modele o różnej szerokości, co pozwala dopasować maszynę do indywidualnych potrzeb producenta. Urządzenia wykonane są ze stali pomalowanej proszkowo, występują w wersjach z ekranem i mocnym silnikiem, z odkrawaczem ręcznym OT-1/R lub z odkrawaczem półautomatycznym OT-1/A.

 

Samitex: najlepsze urządzenia krojcze, maszyny do obróbki i szycia

 

Jeśli jesteś producentem odzieży lub prowadzisz hurtownię tkanin i chcesz zwiększyć efektywność swojej produkcji, koniecznie rozważ zakup przewijarki lub przewijarko-przeglądarki. Dzięki nim szybko i precyzyjnie odmierzysz każdą tkaninę i sprawdzisz jej jakość poprzez dokładne prześwietlenie – zaoszczędzić więc czas i pieniądze, a także zapewnisz najwyższą jakość swoich produktów.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta i chcesz dowiedzieć się o niej więcej? Masz dodatkowe pytania lub wątpliwości? Nie wahaj się z nami skontaktować! Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Specjalistyczne maszyny do szycia poznaj urządzenia typu ZIG-ZAG

 

Szycie ubrań to nie tylko proste ściegi mające trwale połączyć skrawki tkaniny. To także prace, gdzie wymagane są ozdobne przeszycia podnoszące walory estetyczne produktów, takich jak koszulki, podkoszulki, bielizna dzienna czy nocna. Właśnie do tego typu zadań specjalnych polecamy wysokiej jakości maszyny do szycia typu ZIG-ZAG. Znajdziesz u nas modele znanych i cenionych producentów, takich jak Brother, Kraft czy Jack.

 

Maszyny do szycia Brother – cicha, wydajna praca i niezawodność

 

Jeżeli potrzebujesz sterowanej elektronicznie maszyny do szycia z zaprogramowanymi 14 różnymi wzorami i możliwością zaprogramowania dodatkowych 99 wzorów, a w każdym z nich 500 ściegów, to model A31 jest idealną odpowiedzią na Twoje oczekiwania. Urządzenie wykonuje 5000 przeszyć na minutę. Ma także niesmarowalną igielnicę, dzięki czemu ryzyko zabrudzenia materiału zostało zminimalizowane. Sprawdź także stebnówki Z8560A-431/PFL oraz Z8550B-031/PFL.

 

Stebnówka Jack automat, który zapewni Ci jeszcze lepszą wydajność szycia

 

Maszyna typu Zig-Zag/Trójskok marki Jack została wyposażona w energooszczędny silnik zamontowany w głowicy. Dzięki umieszczeniu do bezpośrednio w wale głównym stebnówki jest on cichy i pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Brak typowej miski olejowej sprawia, że nie ma ryzyka zaplamienia materiału, a samo urządzenie pracuje wydajniej. Nowością jest tu także możliwość zmiany ściegu ZIG-ZAK na TRÓJSKOK bez konieczności demontażu krzywki. Urządzenie idealnie sprawdzi się przy wszywaniu gumokoronki, ale też w produkcji czapek i rękawiczek.

 

Maszyny Kraft

 

Trzecim producentem stebnówek, którego polecamy, jest Kraft. Również tutaj pojawiają się modele umożliwiające szybką zmianę biegu na TRÓJSKOK, takie jak JK-T2284B-4E z automatycznym obcinaniem nici, podnoszeniem stopki, ryglowaniem na początku i końcu szycia oraz wiperem, czy też KF-2284D o prędkości szycia 4500 ściegów na minutę.

 

Pozostałe maszyny Kraft to KF-2280D oraz JK-T2290D-SR. Drugi z nich umożliwia skorzystanie z zapisanych 14 gotowych wzorów, a także wgranie 99 własnych. Wbudowany port USB ułatwia natomiast aktualizację oprogramowania.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem stebnówek z oferty firmy Samitex lub masz dodatkowe pytania – zapraszamy do kontaktu. Chętnie dostarczymy je do Torunia, Bydgoszczy, jak również innych miast Polski.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Plotery Richpeace – dokładne wydruki szablonów w krótkim czasie

 

Automatyzacja pracy szwalni to niezbędny proces dla utrzymania konkurencyjności na rynku. Dotyczy to zarówno zakładów o profilu przemysłowym, jak i związanych z produkcją odzieży na zlecenie marek typu premium. Liczy się dokładność, czas wykonania zamówienia oraz precyzja. Dzięki wyspecjalizowanym maszynom, takim jak plotery marki Richpeace, zastąpisz żmudną pracę ręczną przy rysowaniu wykroju sprawnym procesem automatycznym.

 

Plotery tnące – dlaczego warto

 

Plotery Richpeace to maszyny o różnych parametrach, dlatego z łatwością dobierzesz urządzenie dostosowane do swoich potrzeb. Znajdują zastosowanie w branży odzieżowej, meblarskiej oraz obuwniczej. Wymienne kartridże HP dostępne są w każdym sklepie komputerowym, co znacznie ułatwia korzystanie z plotera. Oprogramowanie pozwala na wydruk projektów z różnych układów pochodzących z innych systemów używanych podczas produkcji. Taka integracja to doskonały sposób na przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem szablonów.

 

Prosty mechanizm – zaawansowane projekty

 

Urządzenia zostały zaprojektowane tak, aby osiągnąć maksimum wydajności przy zastosowaniu najprostszej konstrukcji. Dzięki temu zminimalizowano awaryjność ploterów, a konserwacji może dokonać nawet niedoświadczony pracownik. Maszyny Richpeace to niezwykle wydajne i praktyczne urządzenia, których nie może zabraknąć w Twoim zakładzie.

 

 

Aluminiowa konstrukcja i automatyczne czyszczenie głowicy

 

Plotery zostały wykonane z trwałego aluminium – mocna, stabilna konstrukcja pozwala na pracę maszyny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Dokładność plotowania to 0.025 mm. Dzięki kompatybilności z większością systemów używanych w branży szwalniczej plotery umożliwiają drukowanie szablonów zawierających bitmapę. Intuicyjna obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia, dlatego każdy pracownik poradzi sobie z tym urządzeniem.

 

Wśród urządzeń szwalniczych dostępnych w naszej ofercie znajdziesz jedynie maszyny uznanych na rynku producentów. Różne szerokości ploterów Richpeace pozwalają na dopasowanie profilu sprzętu do rzeczywistych potrzeb produkcyjnych.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Klejarki płytowe i taśmowe

 

Jeśli prowadzisz własny zakład produkujący odzież, a co za tym idzie – zatrudniasz zawodowe krawcowe, z pewnością wiesz, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie magazynu. Poza specjalistycznymi maszynami do szycia tak samo istotna jest inwestycja w nowoczesne urządzenia szwalnicze, w tym między innymi klejarki do odzieży.

 

Klejarki to urządzenia służące do doklejania wkładów odzieżowych, ale też umieszczania aplikacji bądź nadruków na ubraniach. Na rynku dostępnych jest dwa rodzaje takich maszyn, czyli klejarki płytowe oraz taśmowe. Czym różnią się poszczególne modele, na czym polega ich proces działania i jak się nimi posługiwać, aby praca szła sprawnie, a przy tym bezproblemowo? Podpowiadamy!

 

Klejarki taśmowe – idealne do dużych przedsiębiorstw

 

Firmy działające na masową skalę produkują mnóstwo odzieży, dlatego potrzebują takich maszyn, które sprawdzą się nawet przy intensywnym użytkowaniu. Klejarki taśmowe to urządzenia o dużych rozmiarach, dlatego najlepiej sprawdzą się w fabrykach. Zaawansowany technicznie system samodzielnie pobiera, a także przesuwa materiał i przy pomocy optymalnej siły docisku przykleja poszczególne elementy do odzieży.

 

Jako specjaliści z branży szwalniczej polecamy w szczególności poniższe modele klejarek taśmowych:

 

  • KRAFFT NHG-600-B – z elektronicznym termostatem i funkcją programowania, ma wbudowany otwarty blok pozwalający na podklejenie elementów większych niż pole robocze;

  • Oshima OP-520GS – najpopularniejszy model o szerokości taśm 52 cm z mocnym dociskiem, a także elektroniczną regulacją temperatury oraz otwartym blokiem.

 

Niezawodne klejarki płytowe sterowane przez operatora

 

Klejarki płytowe wyróżniają się manualnym systemem sterowania, dlatego przeznaczone są do zakładów, gdzie zatrudniani są operatorzy. Są to urządzenia znacznie mniejsze od modeli taśmowych, zatem nadają się do niewielkich, rodzinnych szwalni. Przy użyciu takiej klejarki w szybkim tempie stworzysz projekt, po czym przeniesiesz go na konkretny materiał. Aplikacje lub nadruki wychodzące spod klejarki płytowej mają doskonałą jakość, a przy tym są odporne na ścieranie.

 

Proponujemy między innymi dwa najpopularniejsze urządzenia, czyli:

 

 

Jeśli szukasz profesjonalnych klejarek taśmowych lub płytowych, zapoznaj się z ofertą sklepu SAMITEX, gdzie znajdziesz maszyny szwalnicze od najlepszych producentów. Zapraszamy!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Szycie ciężkie – maszyny niezbędne do pracy

 

Szycie ciężkie wymaga użycia specjalistycznych maszyn do szycia oraz innych urządzeń szwalniczych dostosowanych do tego typu pracy. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że produkt będzie odpowiednio przygotowany. Określenie “szycie ciężkie” wiąże się z zszywaniem, przeszywaniem i wykańczaniem bardzo grubych tkanin, kilku warstw materiałów na raz oraz obrabianiem połączeń np. tkaniny tapicerskiej z wypełnieniem, czy elementów odzieży z owatowiem, itp.

 

Najczęściej spotykane w przemyśle szycie ciężkie dotyczy:

  • szycia skóry i ekoskóry,

  • wykańczania wózków dziecięcych (choć w tym przypadku nie wykorzystuje się bardzo ciężkich tkanin, to często są łączone z owatą lub elementami ozdobnymi z ekoskóry),

  • szycia toreb i grubych pokrowców,

  • wszywania usztywnień do plecaków,

  • szycia tapicerki meblowej.

 

Overlock do szycia ciężkiego – niezbędny element wyposażenia zakładu

 

Overlocki są niezwykle potrzebne przy pracy z każdym typem zamówień, jednak szwalnie specjalizujące się w szyciu ciężkim, mają nieco inne wymagania techniczne. W pełni spełniać mogą je jedynie urządzenia specjalnie zaprojektowane z myślą o takiej działalności. Wśród overlocków bez wątpienia godnym uwagi jest KRAFT 5-nitkowy z transportem górnym i dolnym. Dzięki udogodnieniom technicznym pozwala na obrabianie jeansu, skóry i tapicerki.

 

Najlepsze stebnówki do szycia ciężkiego

 

Wśród stebnówek również królują maszyny marki KRAFT. Nie bez powodu. Producent oferuje modele mechaniczne oraz automatyczne, wyposażone w elektro-pneumatycznie sterowane funkcje, takie jak obcinanie nici czy programowanie parametrów ściegu. W zależności od profilu szwalni oraz przyjmowanych zleceń, wśród dostępnych urządzeń możesz wybrać stebnówkę słupową o wysokości 65 cm i wyposażoną w potrójny transport oraz stebnówkę z praktycznym, wydłużonym ramieniem. Potrójny transport stosowany w maszynach do szycia ciężkiego znacznie ułatwia pracę. Obejmuje on, w zależności od modelu urządzenia, transport igłowy, ząbkowy oraz stopkowy.

 

W naszej ofercie znajdziesz maszyny do szycia ciężkiego jednoigłowe i dwuigłowe, a także wiele innych praktycznych sprzętów niezbędnych do wydajnej pracy w szwalni. W przypadku pytań dotyczących produktów – zapraszamy do kontaktu.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Najlepsze dwuigłówki do szwalni przemysłowej

 

Dwuigłówki to maszyny specjalistyczne służące do wykonania dwóch identycznych ściegów. W zależności od potrzeb i wybranych modeli doskonale radzą sobie z ciężkimi tkaninami (nawet obiciowymi). Wykorzystuje się je również do szycia niektórych elementów garderoby, dlatego powinny znaleźć miejsce w każdym zakładzie szwalniczym. Stebnówka dwuigłowa umożliwia szycie ściegiem stebnowym, czyli przeplatającymi dolną i górną nić.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dwuigłówki?

 

W przypadku maszyn dwuigłowych ważne są podobne parametry, jak przy wyborze urządzeń z jedną igłą. Aby dwuigłówka spełniła swoje zadanie w wybranym projekcie warto dopasować sprzęt pod kątem rozstawu igieł, wysokości podnoszenia stopki, rekomendacji dotyczącej grubości materiałów, jakości transportu, dopasowania długości ściegu do rodzaju tkaniny. Wiele nowoczesnych maszyn dwuigłowych wyposażonych jest w możliwość wyłączania igły. Takie rozwiązanie daje możliwość płynnego wchodzenia w zakręty podczas szycia.

 

Dodatkowe funkcje w dwuigłówkach

 

Sprawna praca maszyny to podstawa w prowadzeniu szwalni przemysłowej. Dwuigłówki takich producentów jak Jack czy Siruba zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, które ułatwiają szycie. Są to, między innymi:

-pozycjonowanie igły,

-obcinanie nitki i odrzucanie,

-ryglowanie na początku i końcu szycia,

-mikrowłącznik szycia wstecznego.

 

Model SIRUBA DT8200-45-064M/C dzięki intuicyjnemu panelowi sterującemu umożliwia także programowanie długości przeszycia.

 

Energooszczędność

 

W zakładzie używa się na raz wielu maszyn, które potrzebują zasilania energią elektryczną. Koszty mogą być naprawdę duże, dlatego proponowane przez nas dwuigłówki wyposażono w energooszczędne silniki umieszczone na zewnątrz maszyny. Tym samym praca urządzeń jest nie tylko bardziej wydajna, ale również tańsza niż ma to miejsce podczas używania starszych modeli stebnówek dwuigłowych.

 

Jeśli nie wiesz, jaką maszynę wybrać do swojego zakładu – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz zaproponujemy najlepsze rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb realizowanych projektów. Z nami Twoja firma zyska nowoczesny park maszynowy, a tym samym większą wydajność pracy. Zapraszamy!

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Renderówka – co to jest i jak wybrać najlepszą?

 

Renderka (renderówka) to jeden z podtypów maszyn do szycia, który uzupełnia wyposażenie niemal każdej szwalni. Bez niej wykończenie wielu projektów byłoby niemożliwe. Renderki możemy podzielić na podstawowe – służące do podwijania bluzek z dzianiny, obszywania dekoltów, ozdobnych przeszyć czy rozszywania ściegów overlockowych oraz specjalistyczne, pozwalające sprawnie wszyć np. gumę do prześcieradeł. W zależności od profilu zakładu krawieckiego warto wybrać model najbardziej praktyczny.

 

Czym powinna charakteryzować się renderówka przemysłowa?

 

Prowadząc szwalnię przemysłową warto zwrócić uwagę na wydajność sprzętu, a także wygodę użytkowania. Renderki, zwane dwuigłówkami drabinowymi lub interlockiem, podobnie jak inne maszyny, powinny odznaczać się wydajnością, energooszczędnością oraz możliwością modyfikacji szeregiem zwijaczy lub lamowników. Tylko w ten sposób, korzystając z wielu funkcjonalności, jakie oferuje renderówka, wzbogacisz ofertę zakładu nawet o bardzo skomplikowane projekty. Renderki dzielimy na płaskie i cylindryczne.

 

Renderki do grubych materiałów

 

W naszej ofercie znajdziesz specjalistyczne renderówki, które zostały zaprojektowane z myślą o pracy przy szyciu cięższych materiałów, takich jak polar, gruba dzianina czy jeans. Dolny i górny przeplot, możliwość obszywania ściegiem 3- lub 2-igłowym oraz 1-nitkowym łańcuszkowym, wydajny, energooszczędny silnik, a także regulacja napięcia nici w modelu Siruba F007KD-W162-364 sprawiają, że maszyna cieszy się ogromną popularnością wśród właścicieli szwalni przemysłowych.

 

Ozdobne przeszycia – gdy każdy detal wpływa na efekt końcowy

 

W przypadku branż odzieżowych, w których istotna jest estetyka produktów (odzież dziecięca, moda damska), doskonale sprawdzi się korszetka Siruba. Dzięki niej nie tylko zszyjesz ozdobnym ściegiem różne kawałki materiału, ale również obszyjesz doły odzieży lub rękawy. Tym samym wykorzystasz jedno urządzenie do wykonania kilku czynności.

 

W ofercie SAMITEX znajdziesz także wysokiej jakości renderki z napinaczem gumy oraz wiele innych urządzeń. Zapraszamy do składania zamówień!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dziurkarki – podstawowe informacje, które ułatwią Ci wybór najlepszego urządzenia

 

Dziurki to jeden z ważniejszych elementów wykończeniowych bielizny i odzieży. W szwalni przemysłowej, w której liczy się szybkość oraz automatyzacja procesów produkcyjnych, a także w małych pracowniach krawieckich – niezbędne okazują się właśnie dziurkarki. Nie tylko znacznie usprawniają wykrawanie dziur, ale również zabezpieczają je przed snuciem. Niektóre programy pozwalają na obszycie ich w sposób ozdobny. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad najmniejszym detalem realizowanego projektu.

 

Dziurkarki bieliźniane

 

Modele dziurkarek, przeznaczonych do robienia dziurek bieliźnianych, można podzielić na mechaniczne i elektroniczne. W zależności od potrzeb, możesz wybrać najbardziej odpowiadające Ci urządzenie. Sterowanie elektroniczne, na przykład w sprzęcie SIRUBA LBHS-1790S, pozwala na zaprogramowanie i automatyczne użycie aż 30 wzorów, z możliwością modyfikacji aż do 99 obszyć dziurek bieliźnianych. Wysoka wydajność zapewniona jest dzięki nowoczesnym silnikom wspierającym pracę różnych części maszyny.

 

Najlepszy model wśród dziurkarek mechanicznych, to bez wątpienia popularny, energooszczędny i niezwykle uniwersalny JACK JK-T781G. Wydajny napęd servo Direct Drive zamontowany na wale głównym zmniejsza drgania maszyny podczas pracy, a także zapewnia cichszą pracę. Specjalny system wymuszonego powrotu oleju sprawia, że podczas intensywnej pracy nie dochodzi do wycieków.

 

Dziurkarka do odzieży

 

Również dziurkarki odzieżowe można podzielić na automatyczne i mechaniczne. W przypadku dziurek odzieżowych, ważna jest wydajność urządzenia oraz liczba dziur obszywanych na raz. Elektroniczna dziurkarka marki Kraft to jedna z najchętniej wybieranych maszyn przez profesjonalnych krawców i szwaczy. Szczególnie przyda się tam, gdzie realizowane projekty często się zmieniają, przez co zachodzi konieczność częstej zmiany wzorów w oprogramowaniu.

 

W przypadku dziurkarki odzieżowej SIRUBA BH-9820-01 efekty pracy są równie zadowalające, a dodatkowo można wybrać podklasę maszyny – z długą lub krótką nitką po obcięciu.

 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi opisami polecanych dziurkarek.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Krzesła do szwalni – wygoda i ergonomia w pracy

 

Wyposażenie szwalni jest niezwykle istotne dla komfortu pracowników oraz wydajności ich zadań. To nie tylko zebranie najlepszych maszyn odpowiednich do profilu działalności, ale także wysokiej jakości mebli i akcesoriów. Dotyczy to igieł, nożyc, prasek, napownic oraz krzeseł.

 

Ergonomia w zakładzie szwalniczym

 

Zagrożenia płynące z pracy siedzącej w otoczeniu hałasów, wibracji i ostrych narzędzi są ściśle określone w zasadach BHP pracy szwacza czy szwaczki. Obowiązkiem pracodawcy jest więc umieszczenie w zakładzie takich sprzętów, które ułatwią wykonywanie codziennych czynności oraz nie będą narażały pracowników na nadmierne obciążenia w i tak już trudnych warunkach. Nie bez znaczenia są tu oświetlenie, wysokości stołów czy akcesoria ochrony osobistej do zadań szczególnie wymagających.

 

Krzesła w szwalni – różne modele

 

Komfortowe krzesło w zakładzie krawieckim czy pracowni artystycznej to podstawa wygody pracownika. Praca głównie siedząca, wymagająca pozycji pochylonej jest wyzwaniem dla kręgosłupa. Stabilne krzesła obrotowe o ergonomicznym oparciu to doskonały sposób na wyposażenie szwalni. Jednak aby pełniły swoje zadanie w sytuacji pracy ciągłej, muszą być odpowiednio wyposażone.

 

Krzesła Ergolinia i ECO PLUS – numer jeden w szwalniach i zakładach krawieckich

 

Wiodący na rynku producent krzeseł obrotowych Ergolinia dostarcza wysokiej jakości produkty dostosowane do pracy w szwalniach oraz innych miejscach, w których specyfika pracy uniemożliwia delikatne obchodzenie się z wyposażeniem. Krzesła tapicerowane tej marki znajdziesz niemal w każdym zakładzie krawieckim, ponieważ zostały zaprojektowane z myślą o kompatybilności z maszynami do szycia.

 

Zalety krzeseł szwalniczych

 

Do zalet krzeseł krawieckich bez wątpienia należą:

 

  • -regulowane oparcie,

 

-niezwykle stabilna konstrukcja,

 

-kształt stelaża pozwalający na wygodne używanie pedałów maszyn do szycia,

 

-podnośnik śrubowy lub pneumatyczny,

 

-ognioodporna tapicerka.

 

Jeśli chcesz wyposażyć swój zakład w niezbędne meble i akcesoria – sprawdź naszą ofertę!

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaki owerlok będzie najlepszy do Twojej produkcji?

 

W przypadku rzadkiego, hobbystycznego szycia na maszynie w domowym zaciszu zakup overlocka może nie być konieczny, a podstawowa, wielofunkcyjna maszyna do szycia w zupełności wystarczy. To się zmienia, jeśli zechcesz prowadzić profesjonalną pracownię czy szwalnię przemysłową. W profesjonalnej działalności krawieckiej dobry overlock to najważniejszy dodatek do wyposażenia. Dzięki niemu w prawidłowy sposób obrębisz materiał, zabezpieczając tym samym tkaninę przed snuciem, połączysz w wytrzymałą całość dwa kawałki lub wykonasz szew ozdobny.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze overlocka?

 

Overlock w szwalniach przemysłowych ma przede wszystkim gwarantować trwałość wykończeń szytych elementów oraz poprawić wydajność produkcji. Dodatkowo ważna jest energooszczędność i szybkość wykonywanych szwów. Overlocki, podobnie jak maszyny wielofunkcyjne, mogą być rozróżniane na podstawie zastosowania do konkretnych rodzajów materiałów, jednak przed zakupem warto sprawdzić takie parametry jak:

  • szybkość pracy (wyrażana w liczbie ściegów na minutę),

  • poziom generowanego hałasu,

  • liczba ściegów,

  • liczba nici,

  • maksymalne podnoszenie stopki.

W przypadku zaawansowanych projektów i dużych, komercyjnych zleceń, przydadzą się także funkcje automatyczne przyspieszające pracę.

 

Silnik energooszczędny w systemie Direct Drive

 

Wysoka jakość pracy, wydajność oraz zmniejszenie poboru energii przez urządzenie aż o 75% to możliwości, jakie dają overlocki z silnikami montowanymi bezpośrednio na wale głównym. Dodatkowo wyposażono je w nowoczesny system wentylacji, co znacznie zwiększa ich żywotność. Do tego typu overlocków należą: JACK C4, idealny do szycia lekkich i średnich tkanin, KRAFFT KF-998TD-4-26 z górnym transportem oraz oświetleniem LED, a także SIRUBA 747L z maksymalną prędkością szycia 7.500 ściegów/min.

 

Overlock do zadań specjalnych

 

SIRUBA 747KS to urządzenie, które różni się od pozostałych overlocków zwiększonym poziomem automatyzacji. Nowoczesny panel sterujący umożliwia zaprogramowanie aż 10 różnych wzorów przeszycia, a dodatkowo overlock wyposażono w automatyczny podajnik gumy i obcinania nici. Tym samym doskonale sprawdzi się przy produkcji odzieży sportowej, bielizny czy strojów kąpielowych.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą urządzeń dostępnych w sklepie SAMITEX.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Automatyzacja szwalni – zadbaj o skrócenie czasu wykonywania podstawowych czynności.

 

Praca w szwalni, szczególnie przemysłowej, musi być wydajna i dokładna. Umiejętności krawców to tylko jeden element, decydujący o sukcesie zakładu. Aby móc realizować duże zlecenia i dostarczać produkty w wyznaczonym terminie, warto pomyśleć o automatyzacji niektórych procesów wytwarzania odzieży lub innych produktów tekstylnych. Czynności powtarzalne, proste, a zajmujące dużo czasu pracownikom, można wykonać maszynowo, tym samym pozwalając krawcom zająć się innymi obowiązkami. Gdy na rynku liczy się szybkość, konkurencyjność oferty i wysoka jakość, modernizacja szwalni wydaje się naturalnym krokiem dla każdego przemysłowego zakładu krawieckiego.

 

Ogranicz zaangażowanie pracowników do minimum dzięki profesjonalnym automatom szwalniczym

 

Wsparcie maszynowe w doszywaniu powtarzalnych elementów można wykorzystać przy szyciu niemal wszystkich elementów odzieży. Automatyzacja dzięki urządzeniom oferowanym w sklepie Samitex.pl obejmuje wszywanie szlufek, rzepów, metek, mechaniczne nanoszenie zaprojektowanych wzorów czy uproszczenie produkcji koszulek polo. Każda z maszyn wyposażona jest w nowoczesny system programowania oraz czytelny wyświetlacz LCD.

 

Powtarzalność zleceń to żaden problem z kompleksową maszyną do odszywania dużych elementów

 

Automatyczne urządzenie do stebnowania wzorów na bardzo dużych elementach to niezbędne wyposażenie każdej szwalni automatycznej, której profil obejmuje wiele powtarzających się zleceń. Doskonale sprawdzi się w produkcji kurtek, pokrowców czy tekstylnych elementów obić. Kompleksowa maszyna z laserem pozwala na odtwarzanie całego procesu odszywania według zaprogramowanego wzoru, obejmując swoim działaniem także wszywanie zamków oraz kieszeni. Wysokiej jakości laser zapewnia precyzyjne cięcie w różnych kierunkach, dzięki czemu umożliwia wprowadzenie do pamięci urządzenia nawet najbardziej skomplikowane wzory.

 

Jeśli szukasz najlepszego sposobu na skrócenie czasu poświęcanego na wykonywanie powtarzalnych czynności, zainwestuj w maszyny do automatyzacji procesów. Dzięki temu osiągniesz wysokie wyniki jakościowe i ilościowe w realizacji zamówień dla swoich klientów. Masz pytania dotyczące modernizacji szwalni? Napisz do nas – chętnie doradzimy w wyborze najlepszych urządzeń.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Krojenie materiału. Jakie urządzenia wybrać do krojowni?

 

Krojownia to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów dobrze funkcjonującej szwalni. W zależności od profilu zakładu może, choć nie musi, być osobnym pomieszczeniem. Jednak w każdym wypadku powinna być dobrze wyposażona. Od starannego wykroju zależy bowiem precyzja i jakość całego projektu. Aby połączyć precyzję z wydajnością, należy zaopatrzyć się w noże oraz odkrawacze wysokiej jakości.

 

Noże taśmowe – uniwersalne i niezawodne

 

Jeśli szukasz uniwersalnego urządzenia do zadań specjalnych, krawiecka krajarka taśmowa spełni Twoje oczekiwania. W zależności od modelu nadaje się do pracy z różnymi materiałami – ocieplinami, tkaninami, dzianinami, skórą czy gumą. Charakteryzuje się wyjątkową precyzją cięcia, dlatego doskonale sprawdza się podczas wykrawania niewielkich elementów odzieży. Dodatkowo umożliwiają cięcie wielu warstw materiału jednocześnie. Popularne noże taśmowe wyposażono w nadmuch lub falownik.

 

Przyspiesz pracę z odkrawaczem automatycznym

 

Obsługa dużych beli materiału to – szczególnie w szwalniach przemysłowych – codzienność w pracy zakładu. Ręczne odkrawanie potrzebnych arkuszy jest możliwe, jednak zajmuje dużo czasu. Dzięki odkrawaczom automatycznym montowanym do stołów krojczych masz szansę przyspieszyć i zautomatyzować cały proces przygotowywania odpowiedniej wielkości materiałów, a także zmniejszyć ewentualne straty produktu. Montaż beli na podajniku jest prosty, a obsługa urządzenia niezwykle intuicyjna. Szczególnie przyda się tam, gdzie niezbędne są naprawdę duże kawałki tkanin do zszycia.

 

Niezbędnik szwalni przemysłowej? Nóż tarczowy!

Ręczne krajarki do tkanin to podstawa wyposażenia każdej pracowni krawieckiej, niezależnie od jej wielkości i profilu. Dzięki nim z łatwością wytniesz skomplikowane elementy we wszystkich popularnych materiałach, takich jak dzianiny, tkaniny, skóra, guma oraz wiele innych. W przypadku zastosowań przemysłowych, warto postawić na urządzenia o zwiększonej mocy i sprawdzonej wydajności, takie jak nóż tarczowy zasilany akumulatorem lub podpinany do prądu.

 

W produkcji odzieży niezbędne będą również noże krojcze pionowe oraz precyzyjny znacznik igłowy.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akcesoria krawieckie. Czego potrzebujesz do swojej szwalni?

 

Profesjonalna szwalnia to nie tylko zespół doświadczonych pracowników i wysokiej klasy sprzęt krawiecki. Zgodnie z zasadą, która mówi o tym, że diabeł tkwi w szczegółach, do wydajnej pracy niezbędną są również specjalnie zaprojektowane akcesoria. To, z czego z powodzeniem można korzystać w domu przy robótkach ręcznych, niekoniecznie sprawdzi się tam, gdzie liczy się czas oraz precyzja wykonywanych czynności. Niezbędne dodatki, takie jak igły, nożyce, manekiny i pensety powinny charakteryzować się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wygodą użytkowania.

 

Nożyczki różnej długości oraz poręczne ostrzałki

 

Bez nożyczek ciężko sobie wyobrazić pracę w szwalni przemysłowej czy zakładzie krawieckim. Najlepiej wybrać zatem modele metalowe zabezpieczone niklem o właściwościach antykorozyjnych lub nożyce wykonane z tytanu. Różne długości ostrzy pozwalają na odpowiedni wybór sprzętu do wykonywanej pracy, a specjalnie wyprofilowane oczka na dwa palce zwiększają komfort użytkowania. Wśród najczęściej wybieranych produktów znajdziesz nożyczki PREMAX. Uniwersalna ostrzałka do nożyczek gwarantuje stały dostęp do odpowiednio przygotowanych narzędzi.

 

Wyposażenie zakładu – stanowiska pracy, lampy i wiele innych

 

Wygodne krzesła, odpowiednio doświetlone pulpity czy stanowiska obsługi maszyn to niezbędne elementy utrzymania ergonomii pracy w zakładzie krawieckim. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom profesjonalnych szwalni, producenci mebli i akcesoriów dostosowali swoje produkty do specyfiki pracy w branży krawieckiej. Kupując dedykowane pracowniom stoły, siedziska oraz lampy dostajesz wyposażenie, które spełni Twoje oczekiwania. Oprócz tego warto zainwestować w profesjonalne manekiny. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom na jednym manekinie może powstać kilka rozmiarów odzieży.

 

Najlepsze akcesoria krawieckie i elementy wyposażenia zakładów w Samitex

 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i współpracy z najlepszymi producentami zebraliśmy w jednym miejscu wszystko to, co może przydać się w Twojej szwalni. Specjalizujemy się w dostarczaniu profesjonalnego wyposażenia – od najlepszych maszyn po dodatki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu. Jeśli masz pytania dotyczące oferty – skontaktuj się z nami!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Prasowanie w szwalni – jakie urządzenia wybrać?

 

Niezależnie od profilu szwalni jednymi z niezbędnych urządzeń w zakładzie są wytwornice pary i stoły służące do prasowania materiału. Bez nich praca przy mierzeniu i tworzeniu wykrojów może być niekomfortowa, a już gotowe zamówienia – nieestetyczne. W szwalniach liczy się czas, precyzja oraz utrzymanie jakości przy najwyższej wydajności pracy, dlatego warto wyposażyć pracownię w specjalnie zaprojektowane stoły prasowalnicze i wytwornice pary, które pomogą zmodernizować proces prasowania.

 

Stoły do prasowania

 

Wygoda pracy oraz wielozadaniowość stołów do prasowania cenione są zarówno przez duże szwalnie przemysłowe, jak i mniejsze zakłady krawieckie. Odpowiednie parametry ustawień pozwalają dostosować temperaturę grzania do rodzaju materiału. Istnieje możliwość dokupienia akcesoriów, które zwiększają funkcjonalność stołów prasowalniczych. Do najchętniej wybieranych urządzeń tego typu bez wątpienia należą:

 

Do stołów, w zależności od zakupionego modelu, dobierzesz odpowiednie pokrowce, podkładki silikonowe pod żelazka czy dodatkowe prasulce. Stoły prasowalnicze, które nie mają wbudowanego kotła, wymagają dokupienia wytwornicy pary.

 

Wytwornice pary

                                                                                      

Wytwornica pary to urządzenie przystosowane do pracy w warunkach przemysłowych i komercyjnych – w wersji mini pozwoli na przygotowanie tekstyliów nie tylko w zakładach krawieckich, ale również w hotelach i restauracjach. Para wnika głęboko w materiał, prostując go bez ryzyka przypalenia czy wybłyszczenia. Żelazka używane w wytwornicach zaprojektowano z myślą o izolacji termicznej rączki nawet podczas długiego użytkowania. Duże wytwornice pary to doskonałe urządzenia w dużych zakładach, gdzie liczy się szybkość i wydajność sprzętu. Automatyczna wytwornica pary COMEL daje możliwość podłączenia aż dwóch żelazek naraz, co pozwala na prasowanie na dwóch stołach jednocześnie przy użyciu jednej wytwornicy.

 

Te urządzenia oraz inne niezbędne akcesoria do pracy zakładów krawieckich i szwalni przemysłowych znajdziesz w naszej ofercie!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Maszyna do szycia w domu – którą wybrać?

 

Szycie nie musi być zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla krawców pracujących w zakładach krawieckich – to również znakomite hobby, które pozwala kreatywnie spędzać czas, tworzyć coś wyjątkowego, a w razie potrzeby samodzielnie rozwiązywać problemy odzieżowe. Każdy, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z przygotowywaniem i obrabianiem ubrań, powinien przede wszystkim zaopatrzyć się w niezawodną, solidną maszynę do szycia dostosowaną do jego oczekiwań. Warto przyjrzeć się więc dostępnym urządzeniom i wybrać to, które będzie najlepiej spełniało nasze wymagania.

 

Pierwsza maszyna do szycia w domu

 

Wybierając maszynę do samodzielnego szycia w domowym zaciszu, warto postawić na urządzenie, które będzie przede wszystkim intuicyjne w obsłudze, a zarazem zapewni odpowiednią liczbę funkcji. Przykładem może być Brother A50 – model ten zwraca uwagę ergonomicznym rozmieszczeniem przycisków i pokręteł, a także udogodnieniami ułatwiającymi pracę jak automatyczne nawlekanie nici czy prosta regulacja prędkości. Dla początkujących świetnie sprawdzi się też maszyna Brother BQ17 z wolnym ramieniem pozwalającym na szycie w trudno dostępnych miejscach, a zatrzaskowy system mocowania umożliwia korzystanie z mnóstwa oferowanych na rynku stopek.

                                                                  

Maszyny do szycia dla pasjonatów krawiectwa

 

Proste maszyny z pewnością zadowolą początkujących miłośników szycia lub tych, którzy zajmują się obróbką odzieży sporadycznie, ale gdy potrzebujemy urządzenia do regularnej pracy albo odpowiedniego dla nieco bardziej zaawansowanych, warto zwrócić uwagę na rozbudowane modele takie jak Janome Easy Jeans Heavy Duty 1800. Oferuje on 19 programów ściegowych, możliwość szycia zarówno delikatnych tkanin, jak i kilku warstw skóry bądź jeansu, a także podpowiedzi dotyczące optymalnej długości oraz szerokości ściegu, jak również typu stopki. Warto też przyjrzeć się maszynie do szycia Brother NV15 – cichej, z czytelnym wyświetlaczem, funkcją pozycjonowania igły, 3 programami precyzyjnego obszywania dziurek, ale nie tylko.

                                                         

Wybór odpowiedniej maszyny do szycia

 

Gdy chcemy kupić domową maszynę do szycia, w szczególności powinniśmy zastanowić się, jak często będziemy z niej korzystać, w jakim zakresie i do jakich materiałów. Wówczas bez trudu wybierzemy urządzenie z odpowiednią liczbą programów ściegowych, radzące sobie z wymagającymi obróbkami lub wykończeniami bądź wyposażone w inne praktyczne usprawnienia. W razie potrzeby dobrym pomysłem będzie też skorzystanie ze wsparcia fachowców z SAMITEX, którzy pomogą w podjęciu właściwej decyzji – zachęcamy do kontaktu!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szycie dzianin na maszynach przemysłowych

 

Szycie przemysłowe wymaga szybkości, wydajności, niezwykłej dokładności i precyzji. Im mniejsze straty w materiale, tym lepiej. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie maszyny do szycia. Zupełnie inaczej zajmujemy się zszywaniem grubej ekoskóry czy tkanin tapicerskich niż w przypadku tkanin lekkich lub średnich. Odmienne wymagania sprzętowe ma również dzianina.

 

Czym jest dzianina?

 

Dzianinę otrzymujemy poprzez połączenie ze sobą wielu oczek w rzędach lub kolumnach. Do produkcji dzianiny używa się osnowarek lub szydełek. Duże wrobienie w przędzy sprawia, że dzianina jest bardzo elastyczna, przewiewna i rozciągliwa w wielu kierunkach. Właśnie te cechy sprawiają, że szycie produktów z dzianiny może być wyzwaniem. Nie bez znaczenia jest również to, że dzianina służy do wytwarzania naprawdę wielu produktów w przemyśle odzieżowym – rajstop, bielizny, koszulek, bluzek, czapek czy swetrów. Do najpopularniejszych dzianin zaliczamy:

-dżersej,

 

-koronkę elastyczną,

 

-dresówki z meszkiem i pętelkowe,

 

-lycrę,

 

-tiul i wiele innych.

 

Maszyny do przemysłowego szycia dzianin

Oprócz wysokich umiejętności szwalniczych niezbędne jest odpowiednie zaplecze sprzętowe. Elastyczne dzianiny wymagają równie elastycznych przeszyć, szwów i łączeń – inaczej cały produkt będzie nietrwały i trudny w użytkowaniu. Nitki zaczną się pruć, a jakość ubrania znacząco spadnie. Dlatego w każdej szwalni powinny znaleźć się takie urządzenia jak stebnówka, overlock czy autolap.

 

Stebnówka przemysłowa i overlock

 

Stebnówka pozwala wykonać płaskie szwy i przeszycia, które zapewnią komfort przyszłego użytkownika wyrobu z dzianiny. Ścieg z tej maszyny jest nie tylko elastyczny, ale również trwały a overlock to urządzenie do wykończenia produktu. Bez elastycznych szwów na brzegach, odzież nie utrzyma fasonu, a nawet może się pruć.

 

Autolap SIRUBA

 

Chcąc połączyć dwa kawałki dzianiny, niezbędny będzie autolap wyposażony w odsysacz do skrawków materiału. Zapewnia elastyczne, trwałe szycie płaskim szwem, idealne do produkcji odzieży sportowej i bielizny. Jeśli szukasz odpowiednich maszyn do wyposażenia swojej szwalni, zapoznaj się z pełną ofertą Samitex.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Maszyna do szycia tapicerki, którą wybrać?

 

Podział sposobów szycia na lekkie i ciężkie ma odzwierciedlenie w praktycznym wykorzystaniu odpowiednich maszyn do konkretnych rodzajów materiałów. W przypadku szycia lekkiego mówimy raczej o dzianinach odpowiednich do produkcji odzieży spodniej oraz innych elementów, które nie wymagają specjalistycznych parametrów urządzeń czy igieł. Maszyny przemysłowe do szycia ciężkiego wykorzystuje się w profesjonalnych szwalniach i zakładach krawieckich. Tego typu sprzęt doskonale radzi sobie z grubym, ciężkim materiałem – skórą, tkaninami obiciowymi, drelichem – ułatwiając transport oraz gwarantując odpowiednią wysokość stopki czy trwałość igły.

 

Profesjonalne szycie tapicerki

 

Materiały obiciowe, szczególnie te wykorzystywane do szycia tapicerek meblowych, muszą charakteryzować się dużą odpornością na ścieranie i wytrzymałością mechaniczną. Tym samym wśród nich znajdziemy grube tkaniny, takie jak szenile, plecionki, floki oraz materiały skóropodobne, zamsz i skórę naturalną. Aby połączyć je w wymaganą całość, należy użyć do pracy przemysłowej maszyny do szycia. Tylko ten rodzaj urządzeń zagwarantuje odpowiednią jakość szwów czy wydajność. Niezbędne przy szyciu tapicerek jest ułatwienie transportu ciężkich materiałów. Odpowiedni model maszyny może nie tylko usprawnić proces produkcji, ale również ułatwić pracę z ciężkim rodzajem tkaniny.

 

Czym powinna charakteryzować się maszyna do szycia tapicerki?

 

Aby praca w zakładzie produkcyjnym była skuteczna, należy zwrócić uwagę nie tylko na same parametry urządzeń, ale również dodatki, które ułatwiają szycie. Praca z materiałem obiciowym najczęściej wymaga takich usprawnień, jak:

- chwytacz o dużej pojemności – by zmniejszyć częstotliwość wymiany nici,

 

- regulowana wysokość stopki – żeby zmieścić nawet bardzo gruby materiał,

 

- transport dostosowany do specyfiki pracy,

 

- podwójna igła,

 

- oświetlenie LED zwiększające komfort szycia,

 

- energooszczędne silniki.

 

Wśród najlepszych maszyn do szycia tapicerki znajdziesz takie modele jak stebnówka Kraft z potrójnym transportem, stebnówka Kraft z długim ramieniem, overlock przemysłowy czy stebnówka z powiększonym chwytaczem. W naszej ofercie znajdziesz te oraz wiele innych urządzeń do szycia ciężkiego.

 

 https://www.samitex.pl/produkty/maszyny-specjalistyczne/szycie-ciezkie

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szycie maseczek w domu. Jaką maszynę wybrać?

 

Podczas gdy świat od prawie dwóch miesięcy niestrudzenie walczy z szalejącym patogenem, wielu z nas mobilizuje się do samodzielnego szycia maseczek ochronnych. Obecnie rynek oferuje klientom szereg modeli maszyn do szycia, które umożliwiają uruchomienie prawdziwej domowej produkcji praktycznie od ręki. Nie trzeba być zawodową krawcową, aby zacząć działać! Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie swojej przygody z szyciem lub poszukujesz przydatnych informacji, które pomogą ci wybrać najlepszą maszynę dostosowaną do twoich indywidualnych potrzeb, ten wpis jest dla ciebie!

Wybór maszyny do szycia często wiąże się z poczuciem zagubienia i frustracji. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy skoro gwałtowny postęp technologiczny sprawił, że rynek oferuje dziś naprawdę duży wybór sprzętu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej maszyny powinniśmy zatem dokładnie zapoznać się z dostępnymi rodzajami, różnicami w oferowanych funkcjach, sposobie użytkowania i sterowania, a także adekwatnej cenie. Przede wszystkim pamiętajmy, by nie dać się zwieść modnym designom, przez które często maszyny do szycia mogą posłużyć jedynie jako wystrój naszego domowego wnętrza. W pierwszej kolejności maszyna powinna być bowiem praktyczna i odpowiadać naszym potrzebom. Zanim przystąpimy do zakupu powinniśmy zapoznać się więc z podstawowymi rodzajami oferowanego sprzętu, co pozwoli nam zawęzić nieco obszar naszych poszukiwań.

 

Od czego zacząć?

Zgłębianie tematu doboru odpowiedniej maszyny do naszych indywidualnych potrzeb najlepiej zacząć od zapoznania się z podstawowym podziałem oferowanych na rynku maszyn. Obecnie maszyny do szycia możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

1. Mechaniczne

       

Maszyny mechaniczne są grupą należącą do tradycyjnego typu urządzeń. Po ten rodzaj maszyn powinny sięgać przede wszystkim osoby, które nie czują się pewnie w obsłudze urządzeń elektronicznych, ale też osoby początkujące, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę
z
szyciem. Do największych zalet maszyn mechanicznych należy zaliczyć z całą pewnością ich cenę, która waha się pomiędzy 450zł a 1650zł. Wybór maszyn mechanicznych na rynku jest ogromny, wśród tych zdecydowanie wartych uwagi należy wymienić: , BROTHER XT27, JUKI HZL-357 ZPC.

Maszyny mechaniczne powinny nam kojarzyć się przede wszystkim z tradycyjnym sposobem sterowania manualnego, poprzez naciskanie stopą na pedał – nożny rozrusznik, który wprawia naszą maszynę w ruch. Niegdyś dźwięk pracującej w ten sposób tradycyjnej maszyny był słyszalny niemal w każdym domu. Nasze babcie i mamy pełniły wówczas rolę krawcowych, które za pomocą sprzętów do szycia czyniły prawdziwe cuda. Obecnie maszyny mechaniczne wyposażone są
w liczne programy ściegowe, których wybór dokonuje się poprzez nastawienie pokrętła na właściwą pozycję. Liczba programów i ich dostępność zależy od modelu maszyny, najbardziej podstawowe modele mogą być nawet pozbawione tego sposobu regulacji.

Do rozpoczęcia masowego szycia maseczek ochronnych, maszyny mechaniczne sprawdzą się doskonale. Ten tradycyjny rodzaj urządzeń jest bowiem przeznaczony do intensywnej, ciągłej
i regularnej pracy. Są one polecane także do wyposażenia pracowni, szkół, czy użytkowania podczas warsztatów krawieckich.

2. Elektroniczne

      

Tę kategorię maszyn charakteryzuje przede wszystkim możliwość dowolnego wyboru ściegu, czyli odcinka nici przewleczonej przy szyciu między jednym a drugim nakłuciem igły. Parametry gęstości oraz szerokości w maszynach elektronicznych są natomiast ustawione fabrycznie. Ponadto maszyny elektroniczne wyposażone są w ekran LCD, który znacznie ułatwia ich obsługę. Podobnie do maszyn komputerowych, maszyny elektroniczne umożliwiają automatyczne ryglowanie oraz pozycjonowanie igły, co znacznie przyśpiesza pracę, sprawia, że szycie staje się bardziej precyzyjne i dynamiczne. Możemy zapomnieć także o konieczności posiadania nożyc do obcinania nici, bowiem maszyny elektroniczne wykonują tę czynność automatycznie. Warto natomiast pamiętać, szczególnie gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z szyciem, aby maszyna nie była przesadnie bogata w elektronikę, gdyż może to znacznie zwiększyć jej awaryjność i konieczność częstszego serwisu. Może to być uciążliwe dla osób, które nie czują się komfortowo w obsłudze urządzeń elektronicznych. Jeśli interesuje nas ta kategoria maszyn warto zwrócić szczególną uwagę na modele: , TEXI BLACK&WHITE, JUKI HZL-HD 80.

Maszyny elektroniczne świetnie sprawdzą się dla osób, które chciałby rozpocząć produkcję maseczek ochronnych i przyśpieszyć czas oraz precyzję ich wykonania. Nowoczesne rozwiązania elektroniczne oferują bowiem użytkownikowi wiele funkcji, które w zależności od potrzeb mogą uczynić jego pracę znacznie bardziej komfortową, intuicyjną i praktyczną. Warto pamiętać także, że maszyny elektroniczne, choć należą właściwie do tej samej grupy, co maszyny komputerowe, różnią się od nich brakiem możliwości zapisu własnych ustawień. Maszyny elektroniczne są doskonałą opcją dla wymagających użytkowników, ale sprawdzą się także dla osób początkujących. Przy ich wyborze pamiętajmy, by wybrać sprzęt znanego producenta, który oferuje profesjonalny serwis i pomoc w przypadku awarii urządzenia.

3. Komputerowe

          

Dla osób, które czują się swobodnie w obsłudze urządzeń elektronicznych, preferują obsługę maszyny za pomocą specjalnych przycisków, pragną zmierzyć się z niezwykle szerokim wyborem różnorodnych ściegów, dzięki którym szycie stanie się nowoczesnym rodzajem projektowania
– maszyny elektroniczne zdają się doskonałym wyborem. Przy wyborze nowego sprzętu warto zwrócić szczególną uwagę na modele: JANOME SKYLINE S5
, JUKI HZL-G220, BROTHER F410.

W obliczu pandemii przypomnieliśmy sobie, że oprócz ochronnej funkcji maseczki, liczy się także jej modny design. Projektanci i producenci prześcigają się dziś w pomysłach tworzenia najbardziej unikatowych maseczek ochronnych, które z dnia na dzień stały się częścią naszej garderoby. Jeśli chcemy, aby produkowane przez nas maseczki stawały do wyścigu po oryginalny wygląd, warto zastanowić się nad kupnem maszyny elektronicznej. Ta oferuje nam bowiem możliwość szycia
w szerokich ściegach, co znacznie ułatwia pracę. Warto podkreślić, że maszyna elektroniczna posiada szereg funkcji niedostępnych sprzętom tradycyjnym. Przede wszystkim możemy szyć szybciej, sprawniej i z większą dokładnością. Maszyny komputerowe pozwalają nam np. na automatyczne pozycjonowanie igły, dzięki czemu możemy zapomnieć o nieprzespanych godzinach przekręcania koła zamachowego i odręcznego zmieniania jej pozycji. Ten rodzaj oferowanych maszyn pozwala także na zapomnienie o ciągłej konieczności ręcznego obcinania nici czy manualnego ryglowania ściegu.

 

Zapraszamy do działu MASZYNY DOMOWE, zawierającego cały asortyment domowych maszyn do szycia.

 

Podsumowanie

Jeśli nigdy nie zetknęliśmy się z tematem maszyn do szycia nie warto czerpać podstawowej wiedzy z opisów masowych sprzętów stricte marketingowych oferowanych w sklepach handlowych.
W przypadku maszyn do szycia należy zawsze sięgać po sprzęt oferowany przez sprawdzone, autoryzowane marki, które funkcjonują na polskim rynku od lat i oferują profesjonalny serwis. Odpowiednia i funkcjonalna maszyna to inwestycja na lata, a w obliczu walki z pandemią dodatkowo warto postawić na odpowiedzialny i bezpieczny zakup!

Wybór maszyny do szycia powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualną potrzebą i budżetem, którym dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że powinien być to wybór przemyślany, oparty na podstawowej wiedzy i uprzednim zapoznaniu się z oferowanymi na rynku rodzajami maszyn. Jeśli niniejszy wpis nie jest dla ciebie wystarczający, masz dodatkowe pytania lub chciałbyś skonsultować się z ekspertem, napisz do nas na biuro@samitex.pl lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem 883 301 001 lub 52 515 59 44. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania, doradzimy w doborze sprzętu i pomożemy ci rozpocząć przygodę z szyciem.

 

Autor: Martyna Dębowska

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Maszyny przemysłowe do szycia. Jak dobrać maszynę do odpowiedniego materiału?

                                             

 

W zależności od tego, czy wybieramy szycie w domowym zaciszu lub niewielkim warsztacie krawieckim, czy też jesteśmy właścicielami dużej szwalni produkującej odzież na masową skalę, musimy być świadomi podstawowych różnic w oferowanych na rynku maszynach przemysłowych. Te różnią się od siebie zasadniczo. Od prostych w użyciu modeli, które bez problemu poradzą sobie z tkaninami lekkimi i łatwymi w obróbce, po maszyny „ciężkiego kalibru”, nowoczesne stębnówki wyposażone w dodatkowe funkcje usprawniające codzienną pracę. Pozostając wiernymi przekonaniu, iż „szyć każdy może” zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu z serii poświęconej szyciu i doborze maszyn do szycia, w którym rzeczowo wyjaśniamy, dlaczego to rodzaj materiału, a także różnice w budowie, funkcjach
i parametrach maszyn sprawią, że będzie nam się szyło dużo lżej lub „trochę gorzej”.

 

Zanim zdecydujemy się na kupno przemysłowej maszyny do szycia powinniśmy zapoznać się z podstawowym podziałem oferowanych na rynku modeli, który jest zależny od kilku podstawowych czynników takich, jak: rodzaj materiału, zastosowanie (szycie domowe lub produkcja przemysłowa), szybkość i wydajność pracy, różnice w budowie, mocy silnika oraz parametrach i funkcjach, które usprawniają działanie maszyny, a także ostatecznie w cenie produktu. Jeśli rozważamy kupno profesjonalnej maszyny przemysłowej powinniśmy najpierw przemyśleć do czego ma nam ona posłużyć, w jakim stopniu powinna być wydajna i dostosowana do naszych potrzeb. Musimy również pamiętać, iż ten rodzaj maszyn z reguły nie znajduje zastosowania w domu ze względu na swoje gabaryty. Masowa konstrukcja maszyn przemysłowych została bowiem przygotowana z myślą o wielogodzinnej, intensywnej i chałupniczej pracy w szwalniach. W zależności od wykorzystywanego materiału, stopnia zautomatyzowania oraz wyposażenia, mocy silnika czy wydajności stębnówki do szycia można podzielić na: maszyny do szycia lekkiego, średniego, średnio-ciężkiego oraz ciężkiego.

 

1. Stębnówki do szycia lekkiego:

 

Maszyna przemysłowa do szycia lekkiego najlepiej sprawdzi się do niewymagających, lekkich i łatwych w obróbce tkanin, które często wykorzystujemy w szyciu domowym lub małym warsztacie krawieckim. Podstawowa różnica pomiędzy stębnówkami do szycia lekkiego oraz ciężkiego opiera się na odmiennym zastosowaniu maszyny, innej budowie, różnicy w ilości ściegów czy zautomatyzowaniu. Maszyny te są zwykle mniejsze, posiadają krótszy prześwit pod ramieniem (250 mm), pojedynczy, ząbkowy transport, krótszą długość ściegu (5 mm), mniejszy skok igły (30 mm) oraz standardowy chwytacz. Z łatwością radzą sobie z lekkimi tkaninami i pojedynczymi szwami. Dlatego najczęściej wykorzystuje się je do niewielkich, nieskomplikowanych prac np. wykonania prostego ściegu, czy przyszycia lamówki. Nie oznacza to, iż stębnówka do szycia lekkiego jest przeznaczona wyłącznie do szycia amatorskiego, wręcz przeciwnie, jest także często wykorzystywana przez zaawansowane i profesjonalne szwaczki, które wybierają najczęściej modele z wieloma programami ściegowymi. Do najpopularniejszych maszyn do szycia lekkiego możemy zaliczyć: stębnówki jednoigłowe, stębnówki dwuigłowe, owerloki, ryglówki, dziurkarki, guzikarki czy podszywarki.

 

Natomiast w zależności od stopnia zautomatyzowania stębnówki przeznaczone do szycia lekkiego możemy podzielić dodatkowo na manualne i automatyczne.

 

Maszyny manualne (bez automatyki)

 

Podział maszyn na manualne i automatyczne zasadza się przede wszystkim na różnicach w ich obsłudze. Stębnówki manualne są znacznie mniej zautomatyzowane, a także z reguły wolniejsze i mniej wydajne. Oczywiście maszyny, które możemy odnaleźć we współczesnych szwalniach znacznie różnią się od tradycyjnych urządzeń, które kojarzymy jeszcze ze wspomnień naszych dziadków. Zdarza się jednak, że szwaczki preferują mniej zautomatyzowane maszyny, na których zaczynały z reguły swoją przygodę z szyciem. Dla osób, które poszukują maszyny manualnej do szycia materiałów lekkich i średnich, która byłaby dodatkowo wyposażona w energooszczędny silnik Direct-Drive umieszczony bezpośrednio w głowicy oraz elektroniczny panel posiadający funkcje pozycjonowania igły i wolnego startu, świetnie sprawdzi się STEBNÓWKA SIRUBA DL720-M1. To model prosty w zastosowaniu, wyposażony dodatkowo w szpulownik dolnej nici umieszczony w główce maszyny. Dzięki zastosowaniu silnika umieszczonego w główce maszyny, drgania podczas szycia są ograniczone, a praca maszyny nie jest tak głośna. Maszyna doskonale sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, choć musimy pamiętać o jej dość dużych gabarytach, jak i w zastosowaniu przemysłowym.

 

Automatyczne:

 

Dla wielbicieli nowych technologii i funkcji automatycznych świetnie sprawdzi się natomiast STEBNÓWKA KRAFT KF-520M. To nowy model maszyn przeznaczonych do szycia lekkich i średnich materiałów. Maszyna wyposażona jest w ekran LCD z intuicyjnym interfejsem, a także automatyczne funkcje obcinania, podnoszenia stopki, ryglowania oraz pozycjonowania igły, co sprawia, że praca staje się szybsza i bardziej dokładna. Automatyczne stębnówki są znacznie bardziej funkcjonalne i intuicyjne. Coraz częściej wygrywają więc one na rynku z tradycyjnymi maszynami obsługiwanymi manualnie. Cenieni producenci maszyn do szycia wychodzą naprzeciw potrzebom konsumenckim i dbają o usprawnianie maszyn przemysłowych, które standardowo wyposażone są już w elektroniczne panele sterowania, ledowe oświetlenie oraz energooszczędne silniki wspomagające wydajność pracy. STEBNÓWKA KRAFT KF-520M zdecydowanie wpisuje się w ten trend i doskonale spełnia swoje funkcje.

 

2. Stębnówki do szycia średniego:

 

Drugim rodzajem stębnówek są maszyny do szycia stosowane do średniego rodzaju tkanin. Najczęściej są to modele w dużym stopniu zautomatyzowane, co ma poprawić wydajność i jakość pracy szwaczki. Nowoczesne szwalnie działają bowiem na zasadzie taśm produkcyjnych, gdzie liczy się przede wszystkim czas i szybkość wytwarzania materiału. Stębnówki do szycia średnich materiałów wyposażone są w automatyczne funkcje ułatwiające codzienną, wielogodzinną pracę, m.in. obcinanie nici, podnoszenie stopki, ryglowanie, pozycjonowanie igły. Trudno sobie dziś właściwie wyobrazić produkcję przemysłową bez wyżej wymienionych udogodnień
i usprawnień.

 

Kluczowe przy wyborze maszyny przemysłowej tej kategorii staje się dziś także moc silnika oraz wyciszenie jego pracy. Ma to ogromne znaczenie dla szwaczek, których wydajność i komfort pracy w systemie wielogodzinnej pracy na kilkunastu głośnych maszynach uległyby z pewnością drastycznemu spadkowi. Do polecanych maszyn tego typu należy zaliczyć stebnówkę SIRUBA DL7200-NM1-16, która obok wspomnianych automatycznych funkcji usprawniających pracę została wyposażona w skrzynkę sterującą oraz panel sterujący zamontowane w głowicy maszyny oraz mocne oświetlenie LED z regulacją natężenia światła, a także w znajdujący się obok igielnicy przycisk szycia wstecz. W omawianym modelu zastosowano ponadto nowy mechanizm wipera (nipper) przytrzymujący nitkę na początku szycia.

 

Warto zwrócić uwagę także na model mechatroniczny stebnówki TEXI TRONIC 7NF. Maszynę wyróżnia przede wszystkim nowy design. Wyposażona jest ona ponadto w stalową, stabilną i trwałą podstawę z regulowaną wysokością dopasowany dla kolorystyki krzeseł dla szwaczki. Ten model jest szczególnie polecany dla osób chcących poprawić wydajność pracy i pragnących zaoszczędzić tym samym więcej energii. Dzięki zintegrowaniu wszystkich elementów technicznych maszyna pracuje cicho, bez niekorzystnych wibracji. Ważną funkcją tego modelu jest zwiększone pole szycia (odległość między igielnicą, a ramieniem maszyny wynosi 30 cm) i zamkniętym, skróconym obiegiem smarowania.

 

3. Stębnówki do szycia średnio-ciężkiego:

 

Stębnówki w tej kategorii różnią się przede wszystkim podwójnym transportem (dolnym ząbkowym oraz górnym) zapewniającym idealne przesuwanie górnych i dolnych warstw zszywanych materiałów. Maszyny te radzą sobie z grubszymi materiałami (np. skórami czy materiałami tapicerskimi). Charakterystyczne dla stębnówek do szycia średnio-ciężkiego są także dłuższe ściegi, powiększony chwytacz, większy prześwit pod ramieniem maszyny, dzięki czemu szycie cięższych tkanin staje się o wiele wygodniejsze, a także większy skok igły, co jest niezwykle istotne przy szyciu średnio-ciężkich i ciężkich materiałów. Między innymi takimi funkcjami może pochwalić się STEBNÓWKA JACK H2, która została wyposażona ponadto w czytelny panel operacyjny wbudowany w głowicę oraz podświetlenie LED przy igielnicy. Ponadto w tym modelu znajdziemy energooszczędny silnik wbudowany bezpośrednio w głowicę maszyny, co gwarantuje cichą pracę i niskie zużycie energii elektrycznej.

 

Warty uwagi jest ponadto model zautomatyzowany STEBNÓWKA JACK H5 wyposażony w najważniejsze funkcje: podnoszenia stopki, obcinania nici, pozycjonowania igły, ryglowania początkowego i końcowego. Podobnie jak stębnówka Jack H2 model wyposażony jest w podwójny transport (dolny ząbkowy oraz górny – krocząca stopka). Producenci nowoczesnych maszyn przemysłowych wyraźnie stawiają na automatyzację procesu szycia, a także zwiększenie komfortu osoby szyjącej. Ich celem jest ponadto zmniejszenie kosztów eksploatacji i oszczędzanie energii elektrycznej, co w procesie wzmożonej produkcji zdaje się dziś kluczowe.

 

4. Stębnówki do szycia ciężkiego:

 

Ostatnią kategorią są maszyny przemysłowe do szycia ciężkich materiałów takich, jak skóra, tapicerka meblowa czy samochodowa itd. Wśród najbardziej znanych rodzajów maszyn do szycia ciężkiego wyróżniamy m. in. jednoigłowe, dwuigłowe, słupowe, cylindryczne, długoramienne, ścieniarki czy kuśnierki. Musimy pamiętać, że owe maszyny przeznaczone są raczej wyłącznie do użytku przemysłowego w profesjonalnej szwalni lub zakładzie tapicerskim czy kaletniczym. Wyróżniają się one przede wszystkim masywną budową, która zapewnia stabilność i komfort pracy. Producenci prześcigają się w ulepszeniach i dodatkowych funkcjach maszyn mających zwiększyć wydajność i pozwalających zaoszczędzić dodatkową energię i czas. Maszyny do szycia ciężkiego odróżniają się znacząco od maszyn przemysłowych do szycia lekkiego parametrami takimi, jak: potrójny transport (ząbki, igła, stopka), dłuższy ścieg (9 mm), większy skok igły (ok 36 mm), prześwit pod ramieniem maszyny mający ok. 457 mm (znacznie poprawiający komfort pracy) oraz powiększony chwytacz, co umożliwia rzadszą konieczność wymiany nici.

 

Do polecanych maszyn w tej kategorii należy zaliczyć stebnówkę TYPICAL GC0617D, w której stopkę można podnosić na wysokość 15 mm. Skok igielnicy wynosi natomiast 37 mm. Te rozwiązania sprawiają, iż szycie staje się o wiele wygodniejsze i szybsze. Maszyna wyposażona jest ponadto w automatyczny system smarowania. Osiąga ona prędkość do 1800 ściegów na minutę, co stanowi dużą zaletę techniczną. Modelem wartym uwagi jest ponadto zautomatyzowana stębnówka KRAFT KF-206H-7, której maksymalna prędkość szycia wynosi 2000 ściegów na minutę, a maksymalna długość ściegu 9 mm. Ponadto model wyposażony jest w powiększony chwytacz, który pozwala na rzadszą wymianę nici dolnej. Przy szyciu na ciężkich materiałach, znacznie ułatwia to pracę.

 

Podsumowanie

 

Zanim zdecydujemy się na zakup maszyny przemysłowej do szycia należy uprzednio określić zakres prac oraz funkcji, które musi spełniać wybrane przez nas urządzenie. Postęp technologiczny, a wraz z nim prześcigający się producenci maszyn przemysłowych dostarczają konsumentom coraz to nowszych zautomatyzowanych modeli, które mają być przede wszystkim wydajne, oszczędne
i zapewniać komfort pracy osoby szyjącej. Obraz zatłoczonych i głośnych szwalni z wolna odchodzi w niepamięć, bowiem na pierwszy plan wysuwają się urządzenia o wyciszonych silnikach, intuicyjnych panelach sterowania i automatycznych funkcjach, zapewniających dokładność szycia.

 

Warto pamiętać także o kupowaniu urządzeń ze sprawdzonych źródeł oraz od ekspertów w branży maszyn do szycia, którzy z jednej strony doradzą i pomogą dobrać maszynę do potrzeb klienta,
a z drugiej zapewnią
profesjonalną obsługę i serwis, a także wieloletnią gwarancję. Jeśli masz dodatkowe pytania, jesteś zainteresowany zakupem maszyny przemysłowej lub potrzebujesz porady eksperta, napisz do nas na biuro@samitex.pl lub skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 602 492 715 lub 52 515 59 44.

Autor: Martyna Dębowska

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Haftowanie maszynowe – jak zacząć i jaką hafciarkę wybrać?

 

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sztuka haftowania była jedną z najpopularniejszych technik dekorowania i ozdabiania odzieży oraz przedmiotów codziennego użytku, takich jak obrusy czy serwety. Nasze babcie nie rozstawały się igłą i nitką, które pozwalały im tworzyć najbardziej wymyślne hafty. Dziś sztuka haftowania wcale nie zanika, wręcz przeciwnie przeżywa ona swoisty renesans. Tradycyjne ręczne hafty coraz częściej zastępowane są wzorami maszynowymi, które ułatwiają, przyśpieszają i wzbogacają pracę hafciarki. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z haftowaniem maszynowym lub wzbogacić swoją wiedzę
w tym temacie i zastanawiasz jaką maszynę wybrać, nie mogłeś trafić lepiej! Poniżej wyjaśniamy, kiedy warto sięgnąć po hafciarkę do użytku domowego, a kiedy lepiej zdecydować się na haft przemysłowy oraz jakie korzyści możemy osiągnąć przez dobór odpowiedniej maszyny.

 

Haft, niezależnie od tego, czy wykonany w sposób tradycyjny, czy maszynowy niewątpliwie wzbogaca nasze ubrania i przedmioty codziennego użytku. Wyposażając nasze domy w zdobione ręczniki, poduszki czy obrusy coraz częściej pragniemy samemu tworzyć na nich niepowtarzalne wzory. Haftowanie maszynowe jest dziś także popularną formą zarobku. Przemysłowa produkcja koszulek, czapek czy butów z odpowiednim wzorem lub logo jest dziś niezwykle powszechna
i wciąż rośnie na nią zapotrzebowanie na rynku.

 

Dobór odpowiedniej hafciarki zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to nasza potrzeba związana odpowiednio z haftowaniem pojedynczych wzorów na małą skalę lub przeciwnie produkcją przemysłową, umożliwiającą haftowanie tego samego, wcześniej zaprojektowanego wzoru na 5 różnych stanowiskach w tym samym czasie. Zanim jednak zapoznamy się z podstawowym podziałem hafciarek, warto zastanowić się, czym właściwie jest haftowanie maszynowe, jakie możliwości stwarza, a także jak właściwie rozpocząć przygodę z tym rodzajem szycia.

 

Czym jest haftowanie maszynowe?

 

Haftowanie maszynowe jest jedną z metod ozdabiania tkanin polegającą na dzierganiu przez maszynę ustawionego wzoru na materiale. Rozwój haftu maszynowego od kilkudziesięciu lat jest niezwykle dynamiczny. Początkowo był dostępny jedynie dla specjalistów. Dziś maszyny hafciarskie są podstawowym wyposażeniem zakładów odzieżowych oraz produkujących torby, czapki, buty itd. Dziś na rozpoczęcie przygody z haftowaniem maszynowym może sobie pozwolić praktycznie każdy.

 

W zależności od rodzaju maszyny możemy sami zaprojektować dany haft, którego precyzyjne odwzorowanie na materiale zapewniają bogate w najnowsze oprogramowania hafciarki komputerowe lub też możemy skorzystać z szerokiej gamy dostępnych gotowych wzorów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym użytkownik hafciarki nie musi już spędzać dziś długich godzin i martwić się poprawnością haftowanego wzoru. Pozwala to na znaczne zwiększenie kreatywności hafciarki i stwarza jej praktycznie nieograniczone możliwości stworzenia własnego projektu wzoru.

 

Od czego zacząć?

 

Naszą przygodę z haftowaniem maszynowym należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego wzoru lub zaprojektowania własnego. Jeśli natomiast posiadamy projekt naszego haftu w formie fotografii lub wydruku musimy przetworzyć go na rysunek w postaci wektorowej (tzw. clipart). Etap ten należy wykonać w odpowiednim programie do tworzenia haftu, rysując poszczególne elementy lub automatycznie, posługując się odpowiednim modułem. Następnie musimy wybrać z dostępnego menu typ materiału, na którym wykonamy haft. Pamiętajmy, że na ostateczny rezultat i jakość wykonanego haftu będzie miała wpływ nie tylko odpowiednia maszyna, ale także zakup wysokiej jakości markowych nici i materiałów pomocniczych. Następnie należy sprawdzić, czy otrzymany wzór jest zgodny z naszym projektem i oczekiwaniami. Na tym etapie możliwe jest także dokonanie korekty. Po zapisaniu projektu i pliku matrycy hafciarskiej na dysku twardym naszego komputera przenosimy je do maszyny. Kolejnym krokiem jest przygotowanie materiału, na którym zamierzamy haftować i założenie go na tamborek. Zanim wciśniemy przycisk START
i rozpoczniemy haftowanie, powinniśmy jeszcze podporządkować na panelu sterującym maszyny odpowiednie kolory nici do poszczególnych elementów haftu.

 

Wiemy już na czym polega proces haftowania maszynowego oraz jakie są jego podstawowe kroki. Ta wiedza ułatwi nam kolejno wybór odpowiedniej hafciarki dostosowanej do naszych potrzeb.
W zależności od czasu, który będziemy musieli poświęcić na wykonanie haftu, skalę planowanego szycia, pole haftu, które informuje nas o tym, jak duże wzory będziemy mogli wykonać na maszynie, potrzebę i liczbę dostępnych czcionek (ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest także dostępność polskich liter), a także dostępność gotowych wzorów, w które producent wyposaża maszynę, wyróżniamy hafciarki do użytku domowego, hafciarki półprzemysłowe oraz hafciarki przemysłowe. Sprawdź poniżej, który rodzaj i model maszyny sprawdzi się dla ciebie najlepiej!

 

Hafciarki do użytku domowego

 

Hafciarki do użytku domowego są nowoczesnymi, prostymi i intuicyjnymi w obsłudze maszynami, które sprawdzą się małym zakładzie usługowym, krawieckim czy gospodarstwie domowym. Bez problemu ozdobimy dzięki nim bluzki, sukienki, t-shirty czy wykonamy dekoracyjne hafty na poduszkach, obrusach, ręcznikach. Postęp technologiczny sprawia, iż oferowane na rynku hafciarki do użytku domowego mogą obsługiwać osoby bez żadnego doświadczenia w hafciarstwie. Jest to świetny wybór dla osób, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z haftem maszynowym.

 

Jeśli zatem nie zamierzamy uruchomić masowej produkcji odzieży czy produktów zdobionych zaprojektowanym przez nas od początku haftem i naszym celem jest raczej haftowanie pojedynczych wzorów na wszelkich półproduktach, takich jak: ręczniki, obrusy, szlafroki itd. na potrzeby własne lub niewielką skalę, powinniśmy sięgnąć po hafciarki do użytku domowego. Co ważne, w przypadku tego rodzaju maszyn dostępne będą głównie opcje jednoigłowe, które pozwalają na wykonanie haftów niezawierających dużej ilości kolorów np. jednobarwnych napisów. W dobie popularności artykułów wykonanych ręcznie często zdarza się, iż są one oznaczane spersonalizowanym imieniem, cytatem lub własnym logo.

 

Planując zakup hafciarki do użytku domowego powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na rozmiar wzorów, które będziemy chcieli wykonać. Różne modele oferowane na rynku zostały bowiem wyposażone w odpowiedniej wielkości pola haftu. Co więcej, modele różnią się od siebie w zależności od ilości dostępnych i gotowych do użycia wzorów, a także czcionek. Warto zwrócić uwagę na dostępność polskich znaków, co pozwoli uniknąć w późniejszym czasie kłopotów z wyhaftowaniem odpowiedniego napisu. Wśród tego rodzaju maszyn warta uwagi jest między innymi prosta w obsłudze hafciarka BROTHER F440 wyposażona m.in. w pole haftu 180 x 130 mm i 138 wbudowanych wzorów haftów w nowej odsłonie. Posiada ponadto 11 czcionek hafciarskich, które umożliwią wykonanie nieskomplikowanych napisów na produktach. Jest też niezwykle przystępna cenowo. Ciekawym wyborem jest ponadto Hafciarka BROTHER NV-800E, która należy do maszyn nowej generacji. Oznacza to, iż potrafi ona więcej niż typowa hafciarka jednoigłowa. Możliwość zastosowania tamborka sprężynowego, który jest stosowany także w hafciarkach przemysłowych, umożliwia wykonywanie haftów na papierze, grubym filcu oraz haftowanie długich wzorów bez zdejmowania tamborka np. na obrusach. Hafciarka BROTHER NV-800E posiada aż 138 wbudowanych wzorów hafciarskich. Praca na tej maszynie jest znacznie szybsza i efektowniejsza od zwykłych jednoigłówek. Jeśli poszukujemy natomiast nowoczesnej, komputerowej hafciarki o dużym polu haftu (aż 280 mm x 200 mm), który umożliwia wykonanie wzoru o większych rozmiarach, warto zwrócić uwagę na hafciarkę komputerową JANOME MC500E. Hafciarka JANOME MC500E jest jednoigłowa, ale z powodzeniem możemy na niej haftować wzory wielokolorowe. Automatycznie zatrzyma się za każdym razem, gdy w projekcie haftu będzie wymagana zmiana koloru nici i poprosi o jej zmianę (dla porównania hafciarki wieloigłowe, w zależności od ilości igieł, pozwalają bez zmiany koloru nici haftować 4, 8 czy 10 kolorowe wzory). Ponadto ten model hafciarki został wyposażony przez producenta w 160 wbudowanych wzorów, które możemy od razu przenieść na wybrane przez nas produkty czy materiały.

 

Hafciarki półprzemysłowe

 

Hafciarki półprzemysłowe sprawdzą się najlepiej, jeśli poszukujemy maszyn, które łączą przemysłową konstrukcję z udogodnieniami i komfortem domowego szycia. Do tej grupy hafciarek zaliczamy modele, które bez problemu poradzą sobie z wyszywaniem haftów płaskie na tkaninach, obrusach, serwetach, jak i cylindryczne na odzieży gotowej, czapkach. Przemysłowy charakter tego rodzaju maszyn zasadza się m.in. na możliwości pracy na nich z dużą prędkością i w dużym polu haftu z użyciem mocnych, profesjonalnych tamborków. Ten rodzaj hafciarek różni się zasadniczo od modeli do użytku domowego już w samej konstrukcji. Wąskie wolne ramie, w które wyposażone są modele hafciarek półprzemysłowych umożliwia haftowanie na gotowych produktach. Ponadto hafciarki półprzemysłowe najczęściej są wieloigłowe, co pozwala na wykonywanie wielokolorowych projektów o wiele sprawniej.

 

Doskonałym przykładem tego rodzaju hafciarki półprzemysłowej, której zakup zdecydowanie warto rozważyć jest hafciarka BROTHER VR wyposażona dodatkowo, obok wymienionych wyżej charakterystycznych funkcji, w aż 405 wzorów haftów i 20 czcionek dostępnych w pamięci maszyny, a także wolne ramię umożliwiające haft na czapkach czy kieszeniach. Model hafciarki BROTHER VR jest bardzo prosty i czytelny w obsłudze. Umożliwia on przede wszystkim niezwykły komfort pracy, który pozwala wreszcie skupić się na realizacji swoich innowacyjnych pomysłów i tworzeniu niepowtarzalnych haftów. Jeśli poszukujemy hafciarki do krótkich serii
w usługach hafciarskich, sklepach, na imprezach okolicznościowych, dla agencji reklamowych, studiów projektowych, dla hafciarni, szwalni oraz producentów odzieży, doskonale sprawdzi się maszyna japońskiego producenta 
JANOME MB-4SPodobnie łączy ona w sobie cechy wydajnej maszyny przemysłowej z przyjemnością wygodnej pracy, jaką zapewnia mała maszyna do haftu. JANOME MB-4S jest hafciarką czteroigłową o maksymalnym polu haftu (240x200 mm). Posiada 50 wbudowanych wzorów haftów i 10 dostępnych czcionek. Tak, jak w przypadku modelu BROTHER VR posiada ona bardzo wąskie wolne ramię umożliwiające haftować na gotowych wyrobach. Maszyna dzięki udogodnieniom takim, jak dotykowy panel umożliwiający posiadanie wszystkich funkcji pod ręką czy podwójnemu oświetleniu pola haftu pozwalającemu lepiej kontrolować wykonywaną pracę, doskonale sprawdzi się do codziennego użytku w pracowni krawieckiej lub w szkole (np. podczas odbywanych warsztatów z haftu). Warto zwrócić uwagę także na model hafciarki półprzemysłowej TEXI IRIS 10, która wyposażona w 10 igieł, przemysłową konstrukcję i cylindryczne ramię doskonale poradzi sobie z haftem płaskim, haftem na czapkach (maszyna jest dodatkowo wyposażona w oprzyrządowanie do haftowania czapek:
2 tamborki, uchwyt do wstępnego formowania czapki, uchwyt mocujący do maszyny, uchwyt do czapek 220°)
 i gotowych produktach. TEXI IRIS 10 łączy w sobie wspomnianą konstrukcję przemysłowa z komfortem szycia domowego. Doskonale sprawdzi się w zakładach krawieckich przy intensywniejszej eksploatacji.

 

Hafciarki przemysłowe

 

Hafciarki przemysłowe przeznaczone są do szycia masowego na dużą skalę, a więc także do intensywnej eksploatacji. Charakteryzuje je dużo większa i masywniejsza konstrukcja. Ten rodzaj maszyn służy przede wszystkim do jednoczesnego, masowego i wielokrotnego haftu na różnego rodzaju gotowych produktach: bluzkach, t-shirtach, butach, kurtkach itd. Przy haftowaniu na naprawdę dużą skalę idealnym rozwiązaniem będą przemysłowe hafciarki wieloigłowe, które umożliwiają jednoczesne haftowanie tego samego wzoru na kilku stanowiskach. Hafciarki wieloigłowe wykonują haft w kilku kolorach bez konieczności zmiany nici, posiadają wolne ramię pozwalające na haft na gotowych produktach, ponadto ich przemysłowa konstrukcja i uchwyt tamborków pozwala na haftowanie w trudno dostępnych miejscach. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać hafciarki przemysłowe wyposażone w bogate akcesoria opcjonalne (m.in. tamborki do czapek, sprężynowe, do haftu na skarpetach, rękawiczkach).

 

Przykładem nowoczesnej hafciarki przemysłowej jest 12-igłowa TEXI 1206 TSidealna do haftu płaskiego, haftu na czapkach i gotowych ubiorach. Ponadto została ona wyposażona w dużą ilość tamborków pozwalających na optymalizację pracy oraz cylindryczne ramię, które z pewnością przyda się w czasie haftów na gotowych produktach. Kupując maszynę przemysłową należy pamiętać także o konieczności jej transportu. Z tego względu hafciarka TEXI 1206 TS została wyposażona w kółka zamontowane w podstawie pozwalające na łatwy transport hafciarki w dowolne miejsce. Jeśli obok wydajności cenimy sobie także nowoczesny przemysłowy design, warto zwrócić uwagę na model BROTHER PR-1050X. Z całą pewnością stawiając na maszyny japońskiego producenta, stawiamy na niezawodność i trwałość. Do najważniejszych innowacji, które zostały wprowadzone w tym modelu jest system pozycjonowania haftów z wykorzystaniem kamery video. Umożliwia ona przeskanowanie pola wewnątrz tamborka i wyświetlenie wzoru na tle zeskanowanego obszaru. Uprasza to przede wszystkim precyzyjne ustawienie haftowanego wzoru. Nowoczesne modele Brother wyposażone są także w dotykowe ekrany i intuicyjne oraz przejrzyste interfejsy. Podobnie jest w przypadku modelu BROTHER PR-1050X, który został dodatkowo bogato wyposażony w bardzo przydatne kroje czcionek i wzory haftów, ramek i wykończeń.

 

Maszyno-hafciarki

 

Warto wspomnieć także o istnieniu tzw. maszyno-hafciarek, które umożliwiają korzystanie z dwóch modułów obecnych w maszynie, służących do szycia oraz do haftowania. Do plusów tego typu maszyn można z całą pewnością zaliczyć możliwość pracy na obu maszynach jednocześnie, a tym samym oszczędność czasu (i pieniędzy). Ponadto maszyno-hafciarka zajmuje o połowę mniej miejsca niż dwie osobne maszyny, co może mieć kluczowe znaczenie dla osób chcących korzystać z niej w zaciszu domowym. Jeśli zatem nie planujemy uruchomienia produkcji przemysłowej, a kwestie oszczędności miejsca liczą się dla nas bardziej niż wydajność pracy – warto zwrócić uwagę choćby na model nowoczesnej maszyno-hafciarki BROTHER F480, która świetnie sprawdzi się w domu lub pracowni. Ten model maszyno-hafciarki jest następcą modelu NV1250. Maszyna została wzbogacona m. in. o menu w języku polskim, kolorowy wyświetlacz, większą liczbę czcionek i wiele nowych funkcji. Wszystko to sprawia, że haftowane przez nią wzory są lepiej widoczne, a wszystkie operacje wykonywane znacznie szybciej.

 

Podsumowanie

 

Haftowanie, zarówno to w formie tradycyjnej, jak i za pomocą specjalistycznej maszyny przeżywa dziś prawdziwy renesans. Producenci w odpowiedzi na ten trend prześcigają się w oferowanych na rynku hafciarkach różnych typów. Niniejszy artykuł miał na celu przybliżenie czytelnikowi tematu haftowania maszynowego oraz podstawowego podziału hafciarek, które ułatwiają i przyśpieszają pracę doświadczonej hafciarki oraz osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę
z szyciem, a także umożliwiają większe skupienie się na zaprojektowaniu innowacyjnego wzoru. Dzięki temu haftowanie staje się dziś proste i dostępne dla każdego.

 

Przy wyborze odpowiedniej hafciarki kierujmy się zatem przede wszystkim indywidualną potrzebą
i budżetem, którym dysponujemy. Pamiętajmy, że powinien być to wybór przemyślany, oparty na podstawowej wiedzy i uprzednim zapoznaniu się z oferowanymi na rynku rodzajami hafciarek. Jeśli niniejszy wpis nie jest dla ciebie wystarczający, masz dodatkowe pytania lub chciałbyś skonsultować się z ekspertem, a może posiadasz już hafciarkę i potrzebujesz serwisu, napisz do nas na biuro@samitex.pl lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem 883 301 001 lub 52 515 59 44. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania, doradzimy w doborze maszyny
i pomożemy ci rozpocząć przygodę z haftowaniem!

 

Autor: Martyna Dębowska