Blog

Blog jest poświęcony szyciu i doboru maszyn do szycia. Posty będą pojawiały się okresowo w celu przybliżenia użytkownikom maszyn ich specyfikacji i możliwości.
Chcesz zacząć?
Pierwszy wpis "Szycie maseczek w domu. Jaką maszynę wybrać?" jest już dostępny!

 

 

Maszyna do szycia tapicerki, którą wybrać?

 

Podział sposobów szycia na lekkie i ciężkie ma odzwierciedlenie w praktycznym wykorzystaniu odpowiednich maszyn do konkretnych rodzajów materiałów. W przypadku szycia lekkiego mówimy raczej o dzianinach odpowiednich do produkcji odzieży spodniej oraz innych elementów, które nie wymagają specjalistycznych parametrów urządzeń czy igieł. Maszyny przemysłowe do szycia ciężkiego wykorzystuje się w profesjonalnych szwalniach i zakładach krawieckich. Tego typu sprzęt doskonale radzi sobie z grubym, ciężkim materiałem – skórą, tkaninami obiciowymi, drelichem – ułatwiając transport oraz gwarantując odpowiednią wysokość stopki czy trwałość igły.

 

Profesjonalne szycie tapicerki

 

Materiały obiciowe, szczególnie te wykorzystywane do szycia tapicerek meblowych, muszą charakteryzować się dużą odpornością na ścieranie i wytrzymałością mechaniczną. Tym samym wśród nich znajdziemy grube tkaniny, takie jak szenile, plecionki, floki oraz materiały skóropodobne, zamsz i skórę naturalną. Aby połączyć je w wymaganą całość, należy użyć do pracy przemysłowej maszyny do szycia. Tylko ten rodzaj urządzeń zagwarantuje odpowiednią jakość szwów czy wydajność. Niezbędne przy szyciu tapicerek jest ułatwienie transportu ciężkich materiałów. Odpowiedni model maszyny może nie tylko usprawnić proces produkcji, ale również dopasować moc to rodzaju tkaniny.

 

Czym powinna charakteryzować się maszyna do szycia tapicerki?

 

Aby praca w zakładzie produkcyjnym była skuteczna, należy zwrócić uwagę nie tylko na same parametry urządzeń, ale również dodatki, które ułatwiają szycie. Praca z materiałem obiciowym najczęściej wymaga takich usprawnień, jak:

 

  • chwytacz o dużej pojemności – by zmniejszyć częstotliwość wymiany nici,

  • regulowana wysokość stopki – żeby zmieścić nawet bardzo gruby materiał,

  • transport dostosowany do specyfiki pracy,

  • podwójna igła,

  • oświetlenie LED zwiększające komfort szycia,

  • energooszczędne silniki.

 

Wśród najlepszych maszyn do szycia tapicerki znajdziesz takie modele jak stebnówka Kraft z potrójnym transportem, stebnówka Kraft z długim ramieniem, overlock przemysłowy czy stebnówka z powiększonym chwytaczem. W naszej ofercie znajdziesz te oraz wiele innych urządzeń do szycia ciężkiego.

 

 https://www.samitex.pl/produkty/maszyny-specjalistyczne/szycie-ciezkie

 

 

Szycie maseczek w domu. Jaką maszynę wybrać?

 

Podczas gdy świat od prawie dwóch miesięcy niestrudzenie walczy z szalejącym patogenem, wielu z nas mobilizuje się do samodzielnego szycia maseczek ochronnych. Obecnie rynek oferuje klientom szereg modeli maszyn do szycia, które umożliwiają uruchomienie prawdziwej domowej produkcji praktycznie od ręki. Nie trzeba być zawodową krawcową, aby zacząć działać! Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie swojej przygody z szyciem lub poszukujesz przydatnych informacji, które pomogą ci wybrać najlepszą maszynę dostosowaną do twoich indywidualnych potrzeb, ten wpis jest dla ciebie!

Wybór maszyny do szycia często wiąże się z poczuciem zagubienia i frustracji. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy skoro gwałtowny postęp technologiczny sprawił, że rynek oferuje dziś naprawdę duży wybór sprzętu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej maszyny powinniśmy zatem dokładnie zapoznać się z dostępnymi rodzajami, różnicami w oferowanych funkcjach, sposobie użytkowania i sterowania, a także adekwatnej cenie. Przede wszystkim pamiętajmy, by nie dać się zwieść modnym designom, przez które często maszyny do szycia mogą posłużyć jedynie jako wystrój naszego domowego wnętrza. W pierwszej kolejności maszyna powinna być bowiem praktyczna i odpowiadać naszym potrzebom. Zanim przystąpimy do zakupu powinniśmy zapoznać się więc z podstawowymi rodzajami oferowanego sprzętu, co pozwoli nam zawęzić nieco obszar naszych poszukiwań.

 

Od czego zacząć?

Zgłębianie tematu doboru odpowiedniej maszyny do naszych indywidualnych potrzeb najlepiej zacząć od zapoznania się z podstawowym podziałem oferowanych na rynku maszyn. Obecnie maszyny do szycia możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

1. Mechaniczne

       

Maszyny mechaniczne są grupą należącą do tradycyjnego typu urządzeń. Po ten rodzaj maszyn powinny sięgać przede wszystkim osoby, które nie czują się pewnie w obsłudze urządzeń elektronicznych, ale też osoby początkujące, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę
z
szyciem. Do największych zalet maszyn mechanicznych należy zaliczyć z całą pewnością ich cenę, która waha się pomiędzy 450zł a 1650zł. Wybór maszyn mechanicznych na rynku jest ogromny, wśród tych zdecydowanie wartych uwagi należy wymienić: , BROTHER XT27, JUKI HZL-357 ZPC.

Maszyny mechaniczne powinny nam kojarzyć się przede wszystkim z tradycyjnym sposobem sterowania manualnego, poprzez naciskanie stopą na pedał – nożny rozrusznik, który wprawia naszą maszynę w ruch. Niegdyś dźwięk pracującej w ten sposób tradycyjnej maszyny był słyszalny niemal w każdym domu. Nasze babcie i mamy pełniły wówczas rolę krawcowych, które za pomocą sprzętów do szycia czyniły prawdziwe cuda. Obecnie maszyny mechaniczne wyposażone są
w liczne programy ściegowe, których wybór dokonuje się poprzez nastawienie pokrętła na właściwą pozycję. Liczba programów i ich dostępność zależy od modelu maszyny, najbardziej podstawowe modele mogą być nawet pozbawione tego sposobu regulacji.

Do rozpoczęcia masowego szycia maseczek ochronnych, maszyny mechaniczne sprawdzą się doskonale. Ten tradycyjny rodzaj urządzeń jest bowiem przeznaczony do intensywnej, ciągłej
i regularnej pracy. Są one polecane także do wyposażenia pracowni, szkół, czy użytkowania podczas warsztatów krawieckich.

2. Elektroniczne

      

Tę kategorię maszyn charakteryzuje przede wszystkim możliwość dowolnego wyboru ściegu, czyli odcinka nici przewleczonej przy szyciu między jednym a drugim nakłuciem igły. Parametry gęstości oraz szerokości w maszynach elektronicznych są natomiast ustawione fabrycznie. Ponadto maszyny elektroniczne wyposażone są w ekran LCD, który znacznie ułatwia ich obsługę. Podobnie do maszyn komputerowych, maszyny elektroniczne umożliwiają automatyczne ryglowanie oraz pozycjonowanie igły, co znacznie przyśpiesza pracę, sprawia, że szycie staje się bardziej precyzyjne i dynamiczne. Możemy zapomnieć także o konieczności posiadania nożyc do obcinania nici, bowiem maszyny elektroniczne wykonują tę czynność automatycznie. Warto natomiast pamiętać, szczególnie gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z szyciem, aby maszyna nie była przesadnie bogata w elektronikę, gdyż może to znacznie zwiększyć jej awaryjność i konieczność częstszego serwisu. Może to być uciążliwe dla osób, które nie czują się komfortowo w obsłudze urządzeń elektronicznych. Jeśli interesuje nas ta kategoria maszyn warto zwrócić szczególną uwagę na modele: , TEXI BLACK&WHITE, JUKI HZL-HD 80.

Maszyny elektroniczne świetnie sprawdzą się dla osób, które chciałby rozpocząć produkcję maseczek ochronnych i przyśpieszyć czas oraz precyzję ich wykonania. Nowoczesne rozwiązania elektroniczne oferują bowiem użytkownikowi wiele funkcji, które w zależności od potrzeb mogą uczynić jego pracę znacznie bardziej komfortową, intuicyjną i praktyczną. Warto pamiętać także, że maszyny elektroniczne, choć należą właściwie do tej samej grupy, co maszyny komputerowe, różnią się od nich brakiem możliwości zapisu własnych ustawień. Maszyny elektroniczne są doskonałą opcją dla wymagających użytkowników, ale sprawdzą się także dla osób początkujących. Przy ich wyborze pamiętajmy, by wybrać sprzęt znanego producenta, który oferuje profesjonalny serwis i pomoc w przypadku awarii urządzenia.

3. Komputerowe

          

Dla osób, które czują się swobodnie w obsłudze urządzeń elektronicznych, preferują obsługę maszyny za pomocą specjalnych przycisków, pragną zmierzyć się z niezwykle szerokim wyborem różnorodnych ściegów, dzięki którym szycie stanie się nowoczesnym rodzajem projektowania
– maszyny elektroniczne zdają się doskonałym wyborem. Przy wyborze nowego sprzętu warto zwrócić szczególną uwagę na modele: JANOME SKYLINE S5
, JUKI HZL-G220, BROTHER F410.

W obliczu pandemii przypomnieliśmy sobie, że oprócz ochronnej funkcji maseczki, liczy się także jej modny design. Projektanci i producenci prześcigają się dziś w pomysłach tworzenia najbardziej unikatowych maseczek ochronnych, które z dnia na dzień stały się częścią naszej garderoby. Jeśli chcemy, aby produkowane przez nas maseczki stawały do wyścigu po oryginalny wygląd, warto zastanowić się nad kupnem maszyny elektronicznej. Ta oferuje nam bowiem możliwość szycia
w szerokich ściegach, co znacznie ułatwia pracę. Warto podkreślić, że maszyna elektroniczna posiada szereg funkcji niedostępnych sprzętom tradycyjnym. Przede wszystkim możemy szyć szybciej, sprawniej i z większą dokładnością. Maszyny komputerowe pozwalają nam np. na automatyczne pozycjonowanie igły, dzięki czemu możemy zapomnieć o nieprzespanych godzinach przekręcania koła zamachowego i odręcznego zmieniania jej pozycji. Ten rodzaj oferowanych maszyn pozwala także na zapomnienie o ciągłej konieczności ręcznego obcinania nici czy manualnego ryglowania ściegu.

 

Zapraszamy do działu MASZYNY DOMOWE, zawierającego cały asortyment domowych maszyn do szycia.

 

Podsumowanie

Jeśli nigdy nie zetknęliśmy się z tematem maszyn do szycia nie warto czerpać podstawowej wiedzy z opisów masowych sprzętów stricte marketingowych oferowanych w sklepach handlowych.
W przypadku maszyn do szycia należy zawsze sięgać po sprzęt oferowany przez sprawdzone, autoryzowane marki, które funkcjonują na polskim rynku od lat i oferują profesjonalny serwis. Odpowiednia i funkcjonalna maszyna to inwestycja na lata, a w obliczu walki z pandemią dodatkowo warto postawić na odpowiedzialny i bezpieczny zakup!

Wybór maszyny do szycia powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualną potrzebą i budżetem, którym dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że powinien być to wybór przemyślany, oparty na podstawowej wiedzy i uprzednim zapoznaniu się z oferowanymi na rynku rodzajami maszyn. Jeśli niniejszy wpis nie jest dla ciebie wystarczający, masz dodatkowe pytania lub chciałbyś skonsultować się z ekspertem, napisz do nas na biuro@samitex.pl lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem 883 301 001 lub 52 515 59 44. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania, doradzimy w doborze sprzętu i pomożemy ci rozpocząć przygodę z szyciem.

 

Autor: Martyna Dębowska

 

 

Maszyny przemysłowe do szycia. Jak dobrać maszynę do odpowiedniego materiału?

                                             

 

W zależności od tego, czy wybieramy szycie w domowym zaciszu lub niewielkim warsztacie krawieckim, czy też jesteśmy właścicielami dużej szwalni produkującej odzież na masową skalę, musimy być świadomi podstawowych różnic w oferowanych na rynku maszynach przemysłowych. Te różnią się od siebie zasadniczo. Od prostych w użyciu modeli, które bez problemu poradzą sobie z tkaninami lekkimi i łatwymi w obróbce, po maszyny „ciężkiego kalibru”, nowoczesne stębnówki wyposażone w dodatkowe funkcje usprawniające codzienną pracę. Pozostając wiernymi przekonaniu, iż „szyć każdy może” zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu z serii poświęconej szyciu i doborze maszyn do szycia, w którym rzeczowo wyjaśniamy, dlaczego to rodzaj materiału, a także różnice w budowie, funkcjach
i parametrach maszyn sprawią, że będzie nam się szyło dużo lżej lub „trochę gorzej”.

 

Zanim zdecydujemy się na kupno przemysłowej maszyny do szycia powinniśmy zapoznać się z podstawowym podziałem oferowanych na rynku modeli, który jest zależny od kilku podstawowych czynników takich, jak: rodzaj materiału, zastosowanie (szycie domowe lub produkcja przemysłowa), szybkość i wydajność pracy, różnice w budowie, mocy silnika oraz parametrach i funkcjach, które usprawniają działanie maszyny, a także ostatecznie w cenie produktu. Jeśli rozważamy kupno profesjonalnej maszyny przemysłowej powinniśmy najpierw przemyśleć do czego ma nam ona posłużyć, w jakim stopniu powinna być wydajna i dostosowana do naszych potrzeb. Musimy również pamiętać, iż ten rodzaj maszyn z reguły nie znajduje zastosowania w domu ze względu na swoje gabaryty. Masowa konstrukcja maszyn przemysłowych została bowiem przygotowana z myślą o wielogodzinnej, intensywnej i chałupniczej pracy w szwalniach. W zależności od wykorzystywanego materiału, stopnia zautomatyzowania oraz wyposażenia, mocy silnika czy wydajności stębnówki do szycia można podzielić na: maszyny do szycia lekkiego, średniego, średnio-ciężkiego oraz ciężkiego.

 

1. Stębnówki do szycia lekkiego:

 

Maszyna przemysłowa do szycia lekkiego najlepiej sprawdzi się do niewymagających, lekkich i łatwych w obróbce tkanin, które często wykorzystujemy w szyciu domowym lub małym warsztacie krawieckim. Podstawowa różnica pomiędzy stębnówkami do szycia lekkiego oraz ciężkiego opiera się na odmiennym zastosowaniu maszyny, innej budowie, różnicy w ilości ściegów czy zautomatyzowaniu. Maszyny te są zwykle mniejsze, posiadają krótszy prześwit pod ramieniem (250 mm), pojedynczy, ząbkowy transport, krótszą długość ściegu (5 mm), mniejszy skok igły (30 mm) oraz standardowy chwytacz. Z łatwością radzą sobie z lekkimi tkaninami i pojedynczymi szwami. Dlatego najczęściej wykorzystuje się je do niewielkich, nieskomplikowanych prac np. wykonania prostego ściegu, czy przyszycia lamówki. Nie oznacza to, iż stębnówka do szycia lekkiego jest przeznaczona wyłącznie do szycia amatorskiego, wręcz przeciwnie, jest także często wykorzystywana przez zaawansowane i profesjonalne szwaczki, które wybierają najczęściej modele z wieloma programami ściegowymi. Do najpopularniejszych maszyn do szycia lekkiego możemy zaliczyć: stębnówki jednoigłowe, stębnówki dwuigłowe, owerloki, ryglówki, dziurkarki, guzikarki czy podszywarki.

 

Natomiast w zależności od stopnia zautomatyzowania stębnówki przeznaczone do szycia lekkiego możemy podzielić dodatkowo na manualne i automatyczne.

 

Maszyny manualne (bez automatyki)

 

Podział maszyn na manualne i automatyczne zasadza się przede wszystkim na różnicach w ich obsłudze. Stębnówki manualne są znacznie mniej zautomatyzowane, a także z reguły wolniejsze i mniej wydajne. Oczywiście maszyny, które możemy odnaleźć we współczesnych szwalniach znacznie różnią się od tradycyjnych urządzeń, które kojarzymy jeszcze ze wspomnień naszych dziadków. Zdarza się jednak, że szwaczki preferują mniej zautomatyzowane maszyny, na których zaczynały z reguły swoją przygodę z szyciem. Dla osób, które poszukują maszyny manualnej do szycia materiałów lekkich i średnich, która byłaby dodatkowo wyposażona w energooszczędny silnik Direct-Drive umieszczony bezpośrednio w głowicy oraz elektroniczny panel posiadający funkcje pozycjonowania igły i wolnego startu, świetnie sprawdzi się STEBNÓWKA SIRUBA DL720-M1. To model prosty w zastosowaniu, wyposażony dodatkowo w szpulownik dolnej nici umieszczony w główce maszyny. Dzięki zastosowaniu silnika umieszczonego w główce maszyny, drgania podczas szycia są ograniczone, a praca maszyny nie jest tak głośna. Maszyna doskonale sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, choć musimy pamiętać o jej dość dużych gabarytach, jak i w zastosowaniu przemysłowym.

 

Automatyczne:

 

Dla wielbicieli nowych technologii i funkcji automatycznych świetnie sprawdzi się natomiast STEBNÓWKA KRAFT KF-520M. To nowy model maszyn przeznaczonych do szycia lekkich i średnich materiałów. Maszyna wyposażona jest w ekran LCD z intuicyjnym interfejsem, a także automatyczne funkcje obcinania, podnoszenia stopki, ryglowania oraz pozycjonowania igły, co sprawia, że praca staje się szybsza i bardziej dokładna. Automatyczne stębnówki są znacznie bardziej funkcjonalne i intuicyjne. Coraz częściej wygrywają więc one na rynku z tradycyjnymi maszynami obsługiwanymi manualnie. Cenieni producenci maszyn do szycia wychodzą naprzeciw potrzebom konsumenckim i dbają o usprawnianie maszyn przemysłowych, które standardowo wyposażone są już w elektroniczne panele sterowania, ledowe oświetlenie oraz energooszczędne silniki wspomagające wydajność pracy. STEBNÓWKA KRAFT KF-520M zdecydowanie wpisuje się w ten trend i doskonale spełnia swoje funkcje.

 

2. Stębnówki do szycia średniego:

 

Drugim rodzajem stębnówek są maszyny do szycia stosowane do średniego rodzaju tkanin. Najczęściej są to modele w dużym stopniu zautomatyzowane, co ma poprawić wydajność i jakość pracy szwaczki. Nowoczesne szwalnie działają bowiem na zasadzie taśm produkcyjnych, gdzie liczy się przede wszystkim czas i szybkość wytwarzania materiału. Stębnówki do szycia średnich materiałów wyposażone są w automatyczne funkcje ułatwiające codzienną, wielogodzinną pracę, m.in. obcinanie nici, podnoszenie stopki, ryglowanie, pozycjonowanie igły. Trudno sobie dziś właściwie wyobrazić produkcję przemysłową bez wyżej wymienionych udogodnień
i usprawnień.

 

Kluczowe przy wyborze maszyny przemysłowej tej kategorii staje się dziś także moc silnika oraz wyciszenie jego pracy. Ma to ogromne znaczenie dla szwaczek, których wydajność i komfort pracy w systemie wielogodzinnej pracy na kilkunastu głośnych maszynach uległyby z pewnością drastycznemu spadkowi. Do polecanych maszyn tego typu należy zaliczyć stebnówkę SIRUBA DL7200-NM1-16, która obok wspomnianych automatycznych funkcji usprawniających pracę została wyposażona w skrzynkę sterującą oraz panel sterujący zamontowane w głowicy maszyny oraz mocne oświetlenie LED z regulacją natężenia światła, a także w znajdujący się obok igielnicy przycisk szycia wstecz. W omawianym modelu zastosowano ponadto nowy mechanizm wipera (nipper) przytrzymujący nitkę na początku szycia.

 

Warto zwrócić uwagę także na model mechatroniczny stebnówki TEXI TRONIC 7NF. Maszynę wyróżnia przede wszystkim nowy design. Wyposażona jest ona ponadto w stalową, stabilną i trwałą podstawę z regulowaną wysokością dopasowany dla kolorystyki krzeseł dla szwaczki. Ten model jest szczególnie polecany dla osób chcących poprawić wydajność pracy i pragnących zaoszczędzić tym samym więcej energii. Dzięki zintegrowaniu wszystkich elementów technicznych maszyna pracuje cicho, bez niekorzystnych wibracji. Ważną funkcją tego modelu jest zwiększone pole szycia (odległość między igielnicą, a ramieniem maszyny wynosi 30 cm) i zamkniętym, skróconym obiegiem smarowania.

 

3. Stębnówki do szycia średnio-ciężkiego:

 

Stębnówki w tej kategorii różnią się przede wszystkim podwójnym transportem (dolnym ząbkowym oraz górnym) zapewniającym idealne przesuwanie górnych i dolnych warstw zszywanych materiałów. Maszyny te radzą sobie z grubszymi materiałami (np. skórami czy materiałami tapicerskimi). Charakterystyczne dla stębnówek do szycia średnio-ciężkiego są także dłuższe ściegi, powiększony chwytacz, większy prześwit pod ramieniem maszyny, dzięki czemu szycie cięższych tkanin staje się o wiele wygodniejsze, a także większy skok igły, co jest niezwykle istotne przy szyciu średnio-ciężkich i ciężkich materiałów. Między innymi takimi funkcjami może pochwalić się STEBNÓWKA JACK H2, która została wyposażona ponadto w czytelny panel operacyjny wbudowany w głowicę oraz podświetlenie LED przy igielnicy. Ponadto w tym modelu znajdziemy energooszczędny silnik wbudowany bezpośrednio w głowicę maszyny, co gwarantuje cichą pracę i niskie zużycie energii elektrycznej.

 

Warty uwagi jest ponadto model zautomatyzowany STEBNÓWKA JACK H5 wyposażony w najważniejsze funkcje: podnoszenia stopki, obcinania nici, pozycjonowania igły, ryglowania początkowego i końcowego. Podobnie jak stębnówka Jack H2 model wyposażony jest w podwójny transport (dolny ząbkowy oraz górny – krocząca stopka). Producenci nowoczesnych maszyn przemysłowych wyraźnie stawiają na automatyzację procesu szycia, a także zwiększenie komfortu osoby szyjącej. Ich celem jest ponadto zmniejszenie kosztów eksploatacji i oszczędzanie energii elektrycznej, co w procesie wzmożonej produkcji zdaje się dziś kluczowe.

 

4. Stębnówki do szycia ciężkiego:

 

Ostatnią kategorią są maszyny przemysłowe do szycia ciężkich materiałów takich, jak skóra, tapicerka meblowa czy samochodowa itd. Wśród najbardziej znanych rodzajów maszyn do szycia ciężkiego wyróżniamy m. in. jednoigłowe, dwuigłowe, słupowe, cylindryczne, długoramienne, ścieniarki czy kuśnierki. Musimy pamiętać, że owe maszyny przeznaczone są raczej wyłącznie do użytku przemysłowego w profesjonalnej szwalni lub zakładzie tapicerskim czy kaletniczym. Wyróżniają się one przede wszystkim masywną budową, która zapewnia stabilność i komfort pracy. Producenci prześcigają się w ulepszeniach i dodatkowych funkcjach maszyn mających zwiększyć wydajność i pozwalających zaoszczędzić dodatkową energię i czas. Maszyny do szycia ciężkiego odróżniają się znacząco od maszyn przemysłowych do szycia lekkiego parametrami takimi, jak: potrójny transport (ząbki, igła, stopka), dłuższy ścieg (9 mm), większy skok igły (ok 36 mm), prześwit pod ramieniem maszyny mający ok. 457 mm (znacznie poprawiający komfort pracy) oraz powiększony chwytacz, co umożliwia rzadszą konieczność wymiany nici.

 

Do polecanych maszyn w tej kategorii należy zaliczyć stebnówkę TYPICAL GC0617D, w której stopkę można podnosić na wysokość 15 mm. Skok igielnicy wynosi natomiast 37 mm. Te rozwiązania sprawiają, iż szycie staje się o wiele wygodniejsze i szybsze. Maszyna wyposażona jest ponadto w automatyczny system smarowania. Osiąga ona prędkość do 1800 ściegów na minutę, co stanowi dużą zaletę techniczną. Modelem wartym uwagi jest ponadto zautomatyzowana stębnówka KRAFT KF-206H-7, której maksymalna prędkość szycia wynosi 2000 ściegów na minutę, a maksymalna długość ściegu 9 mm. Ponadto model wyposażony jest w powiększony chwytacz, który pozwala na rzadszą wymianę nici dolnej. Przy szyciu na ciężkich materiałach, znacznie ułatwia to pracę.

 

Podsumowanie

 

Zanim zdecydujemy się na zakup maszyny przemysłowej do szycia należy uprzednio określić zakres prac oraz funkcji, które musi spełniać wybrane przez nas urządzenie. Postęp technologiczny, a wraz z nim prześcigający się producenci maszyn przemysłowych dostarczają konsumentom coraz to nowszych zautomatyzowanych modeli, które mają być przede wszystkim wydajne, oszczędne
i zapewniać komfort pracy osoby szyjącej. Obraz zatłoczonych i głośnych szwalni z wolna odchodzi w niepamięć, bowiem na pierwszy plan wysuwają się urządzenia o wyciszonych silnikach, intuicyjnych panelach sterowania i automatycznych funkcjach, zapewniających dokładność szycia.

 

Warto pamiętać także o kupowaniu urządzeń ze sprawdzonych źródeł oraz od ekspertów w branży maszyn do szycia, którzy z jednej strony doradzą i pomogą dobrać maszynę do potrzeb klienta,
a z drugiej zapewnią
profesjonalną obsługę i serwis, a także wieloletnią gwarancję. Jeśli masz dodatkowe pytania, jesteś zainteresowany zakupem maszyny przemysłowej lub potrzebujesz porady eksperta, napisz do nas na biuro@samitex.pl lub skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 602 492 715 lub 52 515 59 44.

Autor: Martyna Dębowska

 

 

 

 

 

Haftowanie maszynowe – jak zacząć i jaką hafciarkę wybrać?

 

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sztuka haftowania była jedną z najpopularniejszych technik dekorowania i ozdabiania odzieży oraz przedmiotów codziennego użytku, takich jak obrusy czy serwety. Nasze babcie nie rozstawały się igłą i nitką, które pozwalały im tworzyć najbardziej wymyślne hafty. Dziś sztuka haftowania wcale nie zanika, wręcz przeciwnie przeżywa ona swoisty renesans. Tradycyjne ręczne hafty coraz częściej zastępowane są wzorami maszynowymi, które ułatwiają, przyśpieszają i wzbogacają pracę hafciarki. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z haftowaniem maszynowym lub wzbogacić swoją wiedzę
w tym temacie i zastanawiasz jaką maszynę wybrać, nie mogłeś trafić lepiej! Poniżej wyjaśniamy, kiedy warto sięgnąć po hafciarkę do użytku domowego, a kiedy lepiej zdecydować się na haft przemysłowy oraz jakie korzyści możemy osiągnąć przez dobór odpowiedniej maszyny.

 

Haft, niezależnie od tego, czy wykonany w sposób tradycyjny, czy maszynowy niewątpliwie wzbogaca nasze ubrania i przedmioty codziennego użytku. Wyposażając nasze domy w zdobione ręczniki, poduszki czy obrusy coraz częściej pragniemy samemu tworzyć na nich niepowtarzalne wzory. Haftowanie maszynowe jest dziś także popularną formą zarobku. Przemysłowa produkcja koszulek, czapek czy butów z odpowiednim wzorem lub logo jest dziś niezwykle powszechna
i wciąż rośnie na nią zapotrzebowanie na rynku.

 

Dobór odpowiedniej hafciarki zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to nasza potrzeba związana odpowiednio z haftowaniem pojedynczych wzorów na małą skalę lub przeciwnie produkcją przemysłową, umożliwiającą haftowanie tego samego, wcześniej zaprojektowanego wzoru na 5 różnych stanowiskach w tym samym czasie. Zanim jednak zapoznamy się z podstawowym podziałem hafciarek, warto zastanowić się, czym właściwie jest haftowanie maszynowe, jakie możliwości stwarza, a także jak właściwie rozpocząć przygodę z tym rodzajem szycia.

 

Czym jest haftowanie maszynowe?

 

Haftowanie maszynowe jest jedną z metod ozdabiania tkanin polegającą na dzierganiu przez maszynę ustawionego wzoru na materiale. Rozwój haftu maszynowego od kilkudziesięciu lat jest niezwykle dynamiczny. Początkowo był dostępny jedynie dla specjalistów. Dziś maszyny hafciarskie są podstawowym wyposażeniem zakładów odzieżowych oraz produkujących torby, czapki, buty itd. Dziś na rozpoczęcie przygody z haftowaniem maszynowym może sobie pozwolić praktycznie każdy.

 

W zależności od rodzaju maszyny możemy sami zaprojektować dany haft, którego precyzyjne odwzorowanie na materiale zapewniają bogate w najnowsze oprogramowania hafciarki komputerowe lub też możemy skorzystać z szerokiej gamy dostępnych gotowych wzorów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym użytkownik hafciarki nie musi już spędzać dziś długich godzin i martwić się poprawnością haftowanego wzoru. Pozwala to na znaczne zwiększenie kreatywności hafciarki i stwarza jej praktycznie nieograniczone możliwości stworzenia własnego projektu wzoru.

 

Od czego zacząć?

 

Naszą przygodę z haftowaniem maszynowym należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego wzoru lub zaprojektowania własnego. Jeśli natomiast posiadamy projekt naszego haftu w formie fotografii lub wydruku musimy przetworzyć go na rysunek w postaci wektorowej (tzw. clipart). Etap ten należy wykonać w odpowiednim programie do tworzenia haftu, rysując poszczególne elementy lub automatycznie, posługując się odpowiednim modułem. Następnie musimy wybrać z dostępnego menu typ materiału, na którym wykonamy haft. Pamiętajmy, że na ostateczny rezultat i jakość wykonanego haftu będzie miała wpływ nie tylko odpowiednia maszyna, ale także zakup wysokiej jakości markowych nici i materiałów pomocniczych. Następnie należy sprawdzić, czy otrzymany wzór jest zgodny z naszym projektem i oczekiwaniami. Na tym etapie możliwe jest także dokonanie korekty. Po zapisaniu projektu i pliku matrycy hafciarskiej na dysku twardym naszego komputera przenosimy je do maszyny. Kolejnym krokiem jest przygotowanie materiału, na którym zamierzamy haftować i założenie go na tamborek. Zanim wciśniemy przycisk START
i rozpoczniemy haftowanie, powinniśmy jeszcze podporządkować na panelu sterującym maszyny odpowiednie kolory nici do poszczególnych elementów haftu.

 

Wiemy już na czym polega proces haftowania maszynowego oraz jakie są jego podstawowe kroki. Ta wiedza ułatwi nam kolejno wybór odpowiedniej hafciarki dostosowanej do naszych potrzeb.
W zależności od czasu, który będziemy musieli poświęcić na wykonanie haftu, skalę planowanego szycia, pole haftu, które informuje nas o tym, jak duże wzory będziemy mogli wykonać na maszynie, potrzebę i liczbę dostępnych czcionek (ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest także dostępność polskich liter), a także dostępność gotowych wzorów, w które producent wyposaża maszynę, wyróżniamy hafciarki do użytku domowego, hafciarki półprzemysłowe oraz hafciarki przemysłowe. Sprawdź poniżej, który rodzaj i model maszyny sprawdzi się dla ciebie najlepiej!

 

Hafciarki do użytku domowego

 

Hafciarki do użytku domowego są nowoczesnymi, prostymi i intuicyjnymi w obsłudze maszynami, które sprawdzą się małym zakładzie usługowym, krawieckim czy gospodarstwie domowym. Bez problemu ozdobimy dzięki nim bluzki, sukienki, t-shirty czy wykonamy dekoracyjne hafty na poduszkach, obrusach, ręcznikach. Postęp technologiczny sprawia, iż oferowane na rynku hafciarki do użytku domowego mogą obsługiwać osoby bez żadnego doświadczenia w hafciarstwie. Jest to świetny wybór dla osób, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z haftem maszynowym.

 

Jeśli zatem nie zamierzamy uruchomić masowej produkcji odzieży czy produktów zdobionych zaprojektowanym przez nas od początku haftem i naszym celem jest raczej haftowanie pojedynczych wzorów na wszelkich półproduktach, takich jak: ręczniki, obrusy, szlafroki itd. na potrzeby własne lub niewielką skalę, powinniśmy sięgnąć po hafciarki do użytku domowego. Co ważne, w przypadku tego rodzaju maszyn dostępne będą głównie opcje jednoigłowe, które pozwalają na wykonanie haftów niezawierających dużej ilości kolorów np. jednobarwnych napisów. W dobie popularności artykułów wykonanych ręcznie często zdarza się, iż są one oznaczane spersonalizowanym imieniem, cytatem lub własnym logo.

 

Planując zakup hafciarki do użytku domowego powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na rozmiar wzorów, które będziemy chcieli wykonać. Różne modele oferowane na rynku zostały bowiem wyposażone w odpowiedniej wielkości pola haftu. Co więcej, modele różnią się od siebie w zależności od ilości dostępnych i gotowych do użycia wzorów, a także czcionek. Warto zwrócić uwagę na dostępność polskich znaków, co pozwoli uniknąć w późniejszym czasie kłopotów z wyhaftowaniem odpowiedniego napisu. Wśród tego rodzaju maszyn warta uwagi jest między innymi prosta w obsłudze hafciarka BROTHER F440 wyposażona m.in. w pole haftu 180 x 130 mm i 138 wbudowanych wzorów haftów w nowej odsłonie. Posiada ponadto 11 czcionek hafciarskich, które umożliwią wykonanie nieskomplikowanych napisów na produktach. Jest też niezwykle przystępna cenowo. Ciekawym wyborem jest ponadto Hafciarka BROTHER NV-800E, która należy do maszyn nowej generacji. Oznacza to, iż potrafi ona więcej niż typowa hafciarka jednoigłowa. Możliwość zastosowania tamborka sprężynowego, który jest stosowany także w hafciarkach przemysłowych, umożliwia wykonywanie haftów na papierze, grubym filcu oraz haftowanie długich wzorów bez zdejmowania tamborka np. na obrusach. Hafciarka BROTHER NV-800E posiada aż 138 wbudowanych wzorów hafciarskich. Praca na tej maszynie jest znacznie szybsza i efektowniejsza od zwykłych jednoigłówek. Jeśli poszukujemy natomiast nowoczesnej, komputerowej hafciarki o dużym polu haftu (aż 280 mm x 200 mm), który umożliwia wykonanie wzoru o większych rozmiarach, warto zwrócić uwagę na hafciarkę komputerową JANOME MC500E. Hafciarka JANOME MC500E jest jednoigłowa, ale z powodzeniem możemy na niej haftować wzory wielokolorowe. Automatycznie zatrzyma się za każdym razem, gdy w projekcie haftu będzie wymagana zmiana koloru nici i poprosi o jej zmianę (dla porównania hafciarki wieloigłowe, w zależności od ilości igieł, pozwalają bez zmiany koloru nici haftować 4, 8 czy 10 kolorowe wzory). Ponadto ten model hafciarki został wyposażony przez producenta w 160 wbudowanych wzorów, które możemy od razu przenieść na wybrane przez nas produkty czy materiały.

 

Hafciarki półprzemysłowe

 

Hafciarki półprzemysłowe sprawdzą się najlepiej, jeśli poszukujemy maszyn, które łączą przemysłową konstrukcję z udogodnieniami i komfortem domowego szycia. Do tej grupy hafciarek zaliczamy modele, które bez problemu poradzą sobie z wyszywaniem haftów płaskie na tkaninach, obrusach, serwetach, jak i cylindryczne na odzieży gotowej, czapkach. Przemysłowy charakter tego rodzaju maszyn zasadza się m.in. na możliwości pracy na nich z dużą prędkością i w dużym polu haftu z użyciem mocnych, profesjonalnych tamborków. Ten rodzaj hafciarek różni się zasadniczo od modeli do użytku domowego już w samej konstrukcji. Wąskie wolne ramie, w które wyposażone są modele hafciarek półprzemysłowych umożliwia haftowanie na gotowych produktach. Ponadto hafciarki półprzemysłowe najczęściej są wieloigłowe, co pozwala na wykonywanie wielokolorowych projektów o wiele sprawniej.

 

Doskonałym przykładem tego rodzaju hafciarki półprzemysłowej, której zakup zdecydowanie warto rozważyć jest hafciarka BROTHER VR wyposażona dodatkowo, obok wymienionych wyżej charakterystycznych funkcji, w aż 405 wzorów haftów i 20 czcionek dostępnych w pamięci maszyny, a także wolne ramię umożliwiające haft na czapkach czy kieszeniach. Model hafciarki BROTHER VR jest bardzo prosty i czytelny w obsłudze. Umożliwia on przede wszystkim niezwykły komfort pracy, który pozwala wreszcie skupić się na realizacji swoich innowacyjnych pomysłów i tworzeniu niepowtarzalnych haftów. Jeśli poszukujemy hafciarki do krótkich serii
w usługach hafciarskich, sklepach, na imprezach okolicznościowych, dla agencji reklamowych, studiów projektowych, dla hafciarni, szwalni oraz producentów odzieży, doskonale sprawdzi się maszyna japońskiego producenta 
JANOME MB-4SPodobnie łączy ona w sobie cechy wydajnej maszyny przemysłowej z przyjemnością wygodnej pracy, jaką zapewnia mała maszyna do haftu. JANOME MB-4S jest hafciarką czteroigłową o maksymalnym polu haftu (240x200 mm). Posiada 50 wbudowanych wzorów haftów i 10 dostępnych czcionek. Tak, jak w przypadku modelu BROTHER VR posiada ona bardzo wąskie wolne ramię umożliwiające haftować na gotowych wyrobach. Maszyna dzięki udogodnieniom takim, jak dotykowy panel umożliwiający posiadanie wszystkich funkcji pod ręką czy podwójnemu oświetleniu pola haftu pozwalającemu lepiej kontrolować wykonywaną pracę, doskonale sprawdzi się do codziennego użytku w pracowni krawieckiej lub w szkole (np. podczas odbywanych warsztatów z haftu). Warto zwrócić uwagę także na model hafciarki półprzemysłowej TEXI IRIS 10, która wyposażona w 10 igieł, przemysłową konstrukcję i cylindryczne ramię doskonale poradzi sobie z haftem płaskim, haftem na czapkach (maszyna jest dodatkowo wyposażona w oprzyrządowanie do haftowania czapek:
2 tamborki, uchwyt do wstępnego formowania czapki, uchwyt mocujący do maszyny, uchwyt do czapek 220°)
 i gotowych produktach. TEXI IRIS 10 łączy w sobie wspomnianą konstrukcję przemysłowa z komfortem szycia domowego. Doskonale sprawdzi się w zakładach krawieckich przy intensywniejszej eksploatacji.

 

Hafciarki przemysłowe

 

Hafciarki przemysłowe przeznaczone są do szycia masowego na dużą skalę, a więc także do intensywnej eksploatacji. Charakteryzuje je dużo większa i masywniejsza konstrukcja. Ten rodzaj maszyn służy przede wszystkim do jednoczesnego, masowego i wielokrotnego haftu na różnego rodzaju gotowych produktach: bluzkach, t-shirtach, butach, kurtkach itd. Przy haftowaniu na naprawdę dużą skalę idealnym rozwiązaniem będą przemysłowe hafciarki wieloigłowe, które umożliwiają jednoczesne haftowanie tego samego wzoru na kilku stanowiskach. Hafciarki wieloigłowe wykonują haft w kilku kolorach bez konieczności zmiany nici, posiadają wolne ramię pozwalające na haft na gotowych produktach, ponadto ich przemysłowa konstrukcja i uchwyt tamborków pozwala na haftowanie w trudno dostępnych miejscach. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać hafciarki przemysłowe wyposażone w bogate akcesoria opcjonalne (m.in. tamborki do czapek, sprężynowe, do haftu na skarpetach, rękawiczkach).

 

Przykładem nowoczesnej hafciarki przemysłowej jest 12-igłowa TEXI 1206 TSidealna do haftu płaskiego, haftu na czapkach i gotowych ubiorach. Ponadto została ona wyposażona w dużą ilość tamborków pozwalających na optymalizację pracy oraz cylindryczne ramię, które z pewnością przyda się w czasie haftów na gotowych produktach. Kupując maszynę przemysłową należy pamiętać także o konieczności jej transportu. Z tego względu hafciarka TEXI 1206 TS została wyposażona w kółka zamontowane w podstawie pozwalające na łatwy transport hafciarki w dowolne miejsce. Jeśli obok wydajności cenimy sobie także nowoczesny przemysłowy design, warto zwrócić uwagę na model BROTHER PR-1050X. Z całą pewnością stawiając na maszyny japońskiego producenta, stawiamy na niezawodność i trwałość. Do najważniejszych innowacji, które zostały wprowadzone w tym modelu jest system pozycjonowania haftów z wykorzystaniem kamery video. Umożliwia ona przeskanowanie pola wewnątrz tamborka i wyświetlenie wzoru na tle zeskanowanego obszaru. Uprasza to przede wszystkim precyzyjne ustawienie haftowanego wzoru. Nowoczesne modele Brother wyposażone są także w dotykowe ekrany i intuicyjne oraz przejrzyste interfejsy. Podobnie jest w przypadku modelu BROTHER PR-1050X, który został dodatkowo bogato wyposażony w bardzo przydatne kroje czcionek i wzory haftów, ramek i wykończeń.

 

Maszyno-hafciarki

 

Warto wspomnieć także o istnieniu tzw. maszyno-hafciarek, które umożliwiają korzystanie z dwóch modułów obecnych w maszynie, służących do szycia oraz do haftowania. Do plusów tego typu maszyn można z całą pewnością zaliczyć możliwość pracy na obu maszynach jednocześnie, a tym samym oszczędność czasu (i pieniędzy). Ponadto maszyno-hafciarka zajmuje o połowę mniej miejsca niż dwie osobne maszyny, co może mieć kluczowe znaczenie dla osób chcących korzystać z niej w zaciszu domowym. Jeśli zatem nie planujemy uruchomienia produkcji przemysłowej, a kwestie oszczędności miejsca liczą się dla nas bardziej niż wydajność pracy – warto zwrócić uwagę choćby na model nowoczesnej maszyno-hafciarki BROTHER F480, która świetnie sprawdzi się w domu lub pracowni. Ten model maszyno-hafciarki jest następcą modelu NV1250. Maszyna została wzbogacona m. in. o menu w języku polskim, kolorowy wyświetlacz, większą liczbę czcionek i wiele nowych funkcji. Wszystko to sprawia, że haftowane przez nią wzory są lepiej widoczne, a wszystkie operacje wykonywane znacznie szybciej.

 

Podsumowanie

 

Haftowanie, zarówno to w formie tradycyjnej, jak i za pomocą specjalistycznej maszyny przeżywa dziś prawdziwy renesans. Producenci w odpowiedzi na ten trend prześcigają się w oferowanych na rynku hafciarkach różnych typów. Niniejszy artykuł miał na celu przybliżenie czytelnikowi tematu haftowania maszynowego oraz podstawowego podziału hafciarek, które ułatwiają i przyśpieszają pracę doświadczonej hafciarki oraz osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę
z szyciem, a także umożliwiają większe skupienie się na zaprojektowaniu innowacyjnego wzoru. Dzięki temu haftowanie staje się dziś proste i dostępne dla każdego.

 

Przy wyborze odpowiedniej hafciarki kierujmy się zatem przede wszystkim indywidualną potrzebą
i budżetem, którym dysponujemy. Pamiętajmy, że powinien być to wybór przemyślany, oparty na podstawowej wiedzy i uprzednim zapoznaniu się z oferowanymi na rynku rodzajami hafciarek. Jeśli niniejszy wpis nie jest dla ciebie wystarczający, masz dodatkowe pytania lub chciałbyś skonsultować się z ekspertem, a może posiadasz już hafciarkę i potrzebujesz serwisu, napisz do nas na biuro@samitex.pl lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem 883 301 001 lub 52 515 59 44. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania, doradzimy w doborze maszyny
i pomożemy ci rozpocząć przygodę z haftowaniem!

 

Autor: Martyna Dębowska