Najczęstsze zastosowania stebnówki w przemyśle odzieżowym i pracowniach krawieckich

Stebnówka to zdecydowanie najpowszechniejsza maszyna do szycia. Stosuje się ją zarówno w profesjonalnych zakładach produkujących wyroby tekstylne, jak i w małych pracowniach krawieckich, do szycia domowego albo hobbystycznego. Jej głównym zadaniem jest łączenie ze sobą warstw materiałów – lekkich i ciężkich. Można używać jej do tkanin, skór, materiałów syntetycznych, na których uzyskuje się trwałe i mocne szwy.

Jak działa stebnówka?

Stebnówki to specjalistyczne maszyny szwalnicze wyposażone w jedną igłę i chwytacz dolny wyciągający nitkę z bębenka. Po połączeniu jej z nitką górną tworzony jest klasyczny, prosty ścieg, zwany ściegiem stebnowym. Tkanina przesuwana jest na stebnówce dzięki dolnemu transportowi ząbkowemu, choć maszyny do szycia przemysłowe mogą mieć również transport podwójny, potrójny, albo igłowy, zapewniający większą stabilność w przypadku grubych lub śliskich tkanin. Prędkość pracy stebnowki reguluje się pedałem. Maszyny te w wersji przemysłowej napędzane są silnikiem sprzęgłowym lub energooszczędnym silnikiem servo. Główną zaletą stebnowek jest możliwość długotrwałej, ciągłej pracy, dlatego znajdują zastosowanie w zakładach produkujących na skalę przemysłową.

Do czego stosuje się stebnówki?

Te uniwersalne maszyny szwalnicze stosuje się do wykonywania szwów łączących w:

  • produkcji odzieży codziennej i roboczej,
  • szyciu akcesoriów użytkowych (torby, zasłony, pościel),
  • tapicerce meblowej,
  • zabawkach,
  • obuwiu,
  • elementach dekoracyjnych.

Stebnówki wykorzystywane są przede wszystkim tam, gdzie ważny jest prosty, trwały szew, wyróżniający się dokładnością i estetyką. W zależności od podklasy nadają się do szycia tkanin o różnej grubości, a wysokiej klasy maszyny, takie jak stebnówka JACK automat, albo stebnówka SIRUBA umożliwiają szycie precyzyjne nawet małych elementów, takich jak kołnierze, patki, makiety, czy drobne elementy dekoracyjne.

Bez stebnówki nie poradzi sobie ani mała pracownia krawiecka, ani duży zakład odzieżowy. Decydując się na jej zakup, warto jednak przemyśleć, czy bardziej przyda się model uniwersalny, czy wyspecjalizowany. A najlepiej skonsultować wybór z profesjonalnym doradcą – zapraszamy do rozmowy!